Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-08-10, 11:14
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια: μετάβαση από high-tech σε χαμηλών απαιτήσεων

Εδώ και αρκετό καιρό πειραματίζομαι με ολοένα υψηλότερο φωτισμό στο φυτεμένο ενυδρείο μου (υπόστρωμα, περίπου 1W/λίτρο, διοξείδιο και όλα τα σχετικά).

Είμαι ικανοποιημένος από την ανάπτυξη των φυτών (micranthemum mic., cuba, el. parvula), και γενικά οι άλγες είναι ελεγχόμενες, αλλά η συνεχής προσοχή που απαιτεί σε κλάδεμα και συμμάζεμα κυρίως, με έχει κουράσει. Λόγω έλλειψης χρόνου γενικότερα, σκέφτομαι να το γυρίσω σε χαμηλών απαιτήσεων.

Εδώ θα ήθελα τις γνώμες & συμβουλές των πιό έμπειρων:

1. Τα φυτά θέλω να τα αντικαταστήσω με τους "συνήθεις υπόπτους": ανούμπιες, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες. Ο φωτισμός μου τώρα (160W σε 160λ καθαρά) είναι υπερβολικός. Στα πόσα βατ πρέπει να "πέσω" ώστε αφ'ενός να μπορούν να αναπτυχθούν σωστά τα εν λόγω φυτά, αφ'ετέρου να μην έχω πρόβλημα με άλγες; Το φωτιστικό μου είναι ντιμαριζόμενο, οπότε βασικά μπορώ να πάω σε όποιο επίπεδο θέλω. Γενικά υπάρχει ιδανικό επίπεδο φωτισμού για τα χαμηλών απαιτήσεων φυτά;


2. Το διοξείδιο μου προσφέρει κάτι σε ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων ή να το παροπλίσω;

3. Τα λιπάσματα, Fe, ιχνοστοιχεία κλπ τα κόβω μαχαίρι, κρατάω το υπόστρωμα, και απλά παρατηρώ για τυχόν ελλείψεις. Σωστά;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries