Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 13-04-16, 08:23
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαμπρο επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα ξεκινησε με καφε και στη πορεια εγινε μπορντο και μαλιαρη,αυτο που εκανα ηταν να αλλαξω λαμπες απο λευκη σε κιτρινιαρα εμποριου να καλυψω λιγο κατω απ την λαμπα με αλουμηνοχαρτο για να μην σκαει το φως κατευθειαν και να μειωσω την φωτοπεριοδο απο 10 σε 6 ωρες,συχνες αλλαγες νερου και ισιωσε η κατασταση.Βγαινει ακομα αλγη αλλα σε νορμαλ επιπεδα.Τα turbecolata ειναι πολυ καλα και θα κανουν δουλεια με τις αλγες μονο αν δεν σου μενει φαγητο κατω και μενουν νηστικα!Ολα τα αλλα σαλιγκαρια θα υποφερουν απο τις αφρικανες εκτος απ τα nerit που δεν κανουν και τοσο τρελη δουλεια.Τα apple βγαλτα ειναι κριμα,θελουν και πολυ φαει και τρωνε φαπες.
Φίλε "tsantos" καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Έχω κάποιες απορίες όμως...
Τα "melanoides turbeculata", καθαρίζουν την άλγη και από τα τζάμια ή κάθονται μόνο στο βυθό ? Σε εσένα κάνουν αυτή τη δουλειά ?

Τις λάμπες να τις αλλάξω. Οκ.
Να βγάλω τις 2 ροζ και να αφήσω ζευγάρια τις λευκές που έχει από τη μαμά του και τις "κιτρινιάρες" που λες εσύ να βάλω?
Ποιες λες "κιτρινιάρες" ? πως να τις ψάξω ?
Μου έχουν πει να βάλω daylight λάμπες. Κάνουν αυτές?
Αν πάω σε έναν πχ.. Κάυκα και ζητήσω λάμπα 39 watt daylight, θα ξέρει τι να μου δώσει ?
Τις "κιτρινιάρες" πως τις ζητάω ?
Στις λάμπες τώρα δεν έχω βάλει ανακλαστήρες (δεν είχε από τη μαμά του) και δεν έβαλα για να μην έχω περισσότερο φως στο ενυδρείο.
Το αλουμινόχαρτο που γράφεις πως να το βάλω?
Να το τυλίξω γύρω από τη λάμπα σε κάποια σημεία ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,33903 seconds with 11 queries