Θέμα: mynano
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-09-17, 18:36
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή mynano

το νεο νανοενυδρειο μου , η πρωτη προσπαθεια που εκανα ξεκινωντας το ενυδρειο ..ευχαριστω το φορουμ για την απιστευτη γνωση που μου εδωσε.... Το ξεκινησα αρχες Αυγουστου περιπου με βακτηρια seachem για 14 μερες και αργοτερα special blend 4-5 μερες οταν εβαλα τον βραχο και 2 σαλιγκαρια, ειχα καλες μετρησεις , και εβαλα το πρωτο ψαρι (ocellaris) και τα 2 frags μετα απο 1 εβδομαδα. αλλη μια εβδομαδα το παρακολουθησα ειχα καλες μετρησεις και εβαλα τα υπολοιπα 4 ψαρια μαζι εριξα και μια αμπουλα για αμωνια ......δεν ξερω αν θα προσθεσω αλλο ψαρακι , μαλλον οχι για τα λιτρα πιστευω ειναι καλα αυτα που εχω βαλει.....προς το παρον ολα καλα απο μετρησεις μονο το ph δεν μπορω να το ανεβασω πανω απο το 7.8...
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):60X45X62
Συνολικά Λίτρα:125 , καθαρα γυρω στα 90-100λιτρα


Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 1 clownfish, 1 lemon damsel, 1 blue sapphire damsel, 1 chromis viridis, 1 benny salarias
Κοράλια: 1 ζοανθους + μανιταρι
Άλλα είδη:

Βράχος(Kg): 10 κιλα
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός):live rock
Υπόστρωμα:Νεκρος αραγωνιτης 18 κιλα

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:led 10000κ και μια solaris 11watt actinic blue
Διάρκεια φωτισμού:12 hrs

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση eheim liberty με ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο ,εχω και λιγο βαμβακι ενυδρειακο και λιγο μακαρονι
Skimmer: tunze 9004
Αντλίες/Κυκλοφορητές:nano koralia 1600 και μια αντλια 500λτ/ωρα για κυκλοφορια και εξοδο προς uv λαμπα
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):stc 1000 temp controller

Ψύξηc fans
Αντίστροφη Όσμωση:ναι , ξεκινησα εδω και 10 μερες


Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 4-5 λιτρα καθε βδομαδα, για να προσθετω και τα αναλογα ca (370),mg (1350), kh (10.5), buffer ph η αλατι (1027)
PO4=0,03
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mynano.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  47,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 12 queries