Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 16-04-09, 17:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων

Όντως, έρχομαι και εγώ να συμφωνήσω με τα παιδιά ότι το σχέδιο και το εγχείρημα σου φαίνεται αρκετά επίφοβο. Δεν είναι λίγες οι φορές όπου μπορεί να προκύψουν διάφορα με αποτέλεσμα μια συνολική αποτυχία. Βασικά δεν θα είσαι σε θέση να παρακολουθείς την ροή διαμέσου της εξωτερικής σωλήνας σε περίπτωση απώλειας.

Δεν έχω καμία παρατήρηση στο θέμα της τσιμεντένιας κατασκευής φτάνει να έχεις στο νου σου αυτά που σου έχουν επισημάνει οι φίλοι. Εντούτοις αν μιλάς όντως για 10,000 λίτρα, τότε δεν βλέπω τον λόγο να χρειάζεσαι επιπλέον μεγέθυνση. Προσωπικά αν θέλεις την δική μου γνώμη, προτίμησε το λάινερ, γιατί μιλάμε για πολύ ευέλικτη κατασκευή, αθάνατο υλικό και ευκολία εφαρμογής.

Τώρα, στο θέμα αντλίας/φίλτρου/λίτρων, πρέπει να έχεις στο νου σου να είναι όλα σε τέλεια αναλογία. π.χ. το φίλτρο πρέπει να είναι τόσο μεγάλο όσο να δέχεται την ποσότητα νερού που θα μεταφέρει η αντλία και με βάση πάντα τα λίτρα της λίμνης μας. Ένας απλός υπολογισμός λέει ότι σε περίπτωση DIY πρέπει να κινηθείς σε φίλτρανση 1/10. Η φίλτρανση υπολογίζεται από την ώρα που θα περάσει στον χώρο καθαρισμού μέχρι και την επιστροφή του πίσω στη λίμνη.

Πάντως φίλε η λίμνη σου θα είναι αρκετά μεγάλη. Θα σε συμβούλευα τεχνητό ρυάκι 2-3 μέτρα με 2 σημεία κατακράτησης του νερού (μικρές λιμνούλες) ψηλότερα από την επιφάνεια της΄κύριας λίμνης. Περιμετρικά των λιμνών αυτών να τοποθετήσεις φυτά.

Επίσης, όπως και να το κάνουμε, η λάσπη στον πυθμένα της λίμνης είναι αναπόφευκτη. Όλες οι δραστηριότητες στη λίμνη παράγουν κατάλοιπα. Η λάσπη δεν είναι κάτι το επικίνδυνο, φτάλει να μην το αφήσουμε ανεξέλεκτο. Τα ψάρια κρύου νερού συνηθίζουν να σκάβουν τη λάσπη ανασηκώνοντας μόρια σκόνης όπου η αναρρόφηση θα τα μεταφέρει στο φίλτρο που θα κατασκευάσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01557 seconds with 11 queries