Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 10-04-09, 20:00
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα πάλι.Είχα πάρει μια απάντηση στην ερώτηση μου κατατοπιστικότατη απο τον Andros αλλά για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε.Δεν ξέρω αν το έκανα εγώ κατά λάθος αν και δεν νομίζω να έχω τέτοια δυνατότητα.
Η λίμνη τελίωσε ( το σκάψιμο-διαμόρφωση) και ξεπεράσαμε τα 11.000 l.Αύριο θα βάλω και φωτογραφία.
Τελικά ο Άρης συμφώνησε να προχωρήσουμε με τον εξοπλισμό της sera........
Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις τώρα.
α) Λόγω της πετρώδους συστασης του εδάφους σκοπεύω να βάλω μετά την αμμο και νάϋλον.Κάποια πρόταση-παρατήρηση σχετικά?
β) Διάβασα αρκετά σχετικά με την τοποθέτηση του linex σκέφτομαι όμως αν η κλασική μέθοδος είναι αρκετή ώστε να αποτρέψει τα όμβρια ύδατα να εισχωρήσουν ανάμεσα στο πλαστικό και στο υπέδαφος.Συμβαίνει εύκολα κάτι τέτοιο και αν ναι έχει επιπτώσεις και τι μπορώ να κάνω για να το εμποδίσω.
γ) Υπάρχει κάποια διάταξη-τοποθέτηση του εξοπλισμού που αναφέρω η οποία να προσφέρει πιο πολλά πλεονεκτήματα απο την εμπειρία σας?(μέγιστη απόδοση-εύκολη συντήρηση)
δ) για φωτισμό σκέφτομαι μπλέ led κάτω απο το νερό μόνο.
ε) Οτιδήποτε θεωρείτε ότι θα μπορούσα να κάνω ώστε να αποφύγω λάθη και να βελτιώσω το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά και λειτουργικά θα ήταν πολύτιμη συμβουλή για μένα λόγω απειρίας στον τομέα.Ευχαριστώ
-------------------------
τι έγινε ρε παιδιά?
γράφω τίποτα περίεργο και δεν το κατάλαβα?
κανείς?????

Φιλε μου απολογουμαι αλλα το post εγω το εσβησα καταλαθος.

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να επανελθω στο αρχικο σου post αφου εχεις ηδη παρει εξοπλισμο. Αν επιτρεπεται τι αντλια και τι φιλτρο πηρες της sera??

Αυτα που σου ειπε πιο πανω ο pouritanos με βρισκουν συμφωνο για αυτο εγω θα αναφερθω μονο στον εξοπλισμο. Βεβαιως και υπαρχει η σωστη διαταξη των συστηματων μεσα σε μια λιμνη αφου απο αυτα εξαρταται η σωστη λειτουργια του ολου project.

Νοουμενου οτι εχεις αποφασισει το σημειο που θα γινεται η επιστροφη του νερου στη λιμνη μεσω του φιλτρου ειτε αυτο γινεται με καταρρακτη ή ρυακι κ.λ.π, η αντλια θα πρεπει να μπει στο ακριβως αντιθετο σημειο (στη μια ακρη της λιμνης δηλ θα γινεται η επιστροφη του νερου και στην αλλη ακρη θα ειναι η αντλια) με αυτο το τροπο η ανλια θα αντλει ομοιομορφα ολο το νερο της λιμνης.

Στο σημειο που θα μπει η αντλια θα πρεπει να φτιαξεις ενα βαθρο τουλαχιστο 40cm και θα την τοποθετησεις πανω. Αυτο γινεται για ευνοητους λογους για να μην τραβα απο τον πατο της λιμνης τη λασπη ή οτιδηποτε αλλο υπαρχει στο βυθο. Εννοειται φυσικα οτι η αντλια θα εχει και μια υψομετρικη διαφορα απο την επιφανεια του νερου για να μην εχουμε τρεχαματα.

Προσωπικα θα σου ελεγα η συνδεση των σωληνοσεων απο την αντλια στο φιλτρο να γινει διαμεσου της λιμνης και οχι εξωτερικα και παλι για ευνοητους λογους γιατι αν γινει η συνδεση εξωτερικα και υπαρξει καποια διαρροη την οποια δεν παρεις ειδηση ή απουσιαζεις για καποιους λογους απο το σπιτι.......εχετε γεια βρυσουλες........

Το ιδιο ισχυει και για το φιλτρο το οποιο θα πρεπει εκει που θα μπει αν τυχον για καποιο λογο υπαρξει διαρροη το νερο να μην χανεται αλλα να πεφτει στη λιμνη.

Αν ο εξοπλισμος ειναι αυτος που εχω και εγω αργοτερα θα σου πω πως να τους συντηρας ειδικα την αντλια. Μη φοβασαι η συντηρηση του εξοπλισμου δεν παιρνει περισσοτερο απο 20 λεπτα

Πιστεψε με οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου σε ενα ενυδρειο ειναι περισσοτερος κοπος παρα να συντηρας τον εξοπλισμο μιας λιμνης

Αυτα και τα λεμε.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries