Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 24-04-17, 22:26
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και διαβαζει και αλλος κοσμος, που πιθανο να εχει τους ιδιους ενδοιασμους, παραθετω μερικους λογους που οικονομικα, δε θα υπαρχουν μεγαλες διαφορες αναμεσα σε 15 και 50 λιτρα (εξηγοντας παραλληλα για ποιο λογο σου ζητησα να γραψεις τον εξοπλισμο σου και το κοστος):

-Ο θερμαντηρας ειτε ειναι 25w, ειτε 50w, εχει ακριβως την ιδια τιμη.
-Φιλτρα για 1 Μονομαχο μπορεις να βρεις ιδιαιτερα φθηνα, αρκει να μην παρες το πρωτο μικρο που θα βρεις (το οποιο μπορει να μην ειναι και αρκετο λογω χωρου για υλικα). Π.χ. αυτο το φιλτρο δεν το λες και ακριβο.
-Για φωτισμο, ενα φωτιστικο γραφειου σε ανοιχτο ενυδρειο ή μια πατεντα με leds, αρκουν για ευκολα φυτα.
-Φυτα μπορεις να βρεις πολλα που χαριζονται στις αγγελιες.
-Για ενυδρειο, υπαρχει link πιο πανω με αρκετα καλες τιμες (παντα υπαρχουν και οι αγγελιες που μερικες φορες υπαρχουν καλες ευκαιριες).
-Για τα διαφορα αλλα αναλωσιμα (λιπασματα, αντιχλωριο κλπ), δε θεωρω οτι υπαρχει διαφορα.
Εγω παντως σε οποιο καταστημα πηγα (και πηγα σε πολλα) εντος Αθηνας η διαφορα των τιμων ειτε σε φιλτρα, ειτε σε θερμοστατες ηταν τεραστια. Πχ θερμοστατης στα 25w που διατηρει την θερμοκρασια σταθερη στους 25 βαθμους στα 10 ευρω, και ο αντιστοιχος του σε περισσοτερα watts στα 18 ευρω. Το φιλτρο μου ηρθε πακετο μαζι με το ενυδρειο στα 12 ευρω με μπολικο χωρο για βιολογικο υλικο. Τωρα στα καταστηματα φθηνοτερο απο 10 ευρω (μικροτερο απο αυτο που εχω) δεν βρηκα. Τωρα τα φυτα σιγουρα ανα περιοδους χαριζονται καποια αλλα σε αρκετα καταστηματα εντος της Αθηνας φθηνοτερο απο 6 ευρω δεν βρισκεις. Αντε το πολυ κανα marimo moss. Το φως εγινε με led με οχι απαιτητικα φυτα στα 10 ευρω ασχετα με την παραπληροφορηση πολλων καταστηματων οτι χρειαζονται "ειδικο ενυδρειακο φως". Ο μονομαχος ηρθε με εκπτωση γιατι φυσικα ηταν ηδη αρρωστος με ich την οποια την ζητησα εγω. Βεβαια σου κοτσαρει και ενα φαρμακακι στα 14 ευρω. Μιλαω για καταστηματα μπολικα εντος Αθηνας και οχι για διαδικτυακη αγορα.
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries