Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 17-10-14, 08:11
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι βλεπω στο datasheet ο ενας controller δεχεται απ'ευθειας PWM εισοδο στην περιοχη των 100-1ΚΗΖ με πλατος 1-5V που σημαινει οτι ειναι αμεσα συμβατος με τις εξοδους του Arduino σου. Δεν χρειαζεσαι κανενα relay board. Απλα συνδεσε το σημα σε μια απο τις εξοδους του arduino που μπορουν να γινουν PWM (timer 1 (controls pin 12, 11) timer 2 (controls pin 10, 9) timer 3 (controls pin 5, 3, 2)) κλπ. Βαλε τον καταλληλο divisor στον TCCRnB ωστε η συχνοτητα να παραμεινει στο οριο των 100 - 1ΚΗΖ. Οι Timer 1 και 2 εχουν στον Arduino default συχνοτητα τα 490 Hz.

Ο δευτερος controller δεν αναφερει τιποτα (σαν καθε κινεζικο κατασκευασμα που σεβεται τον εαυτο του) αλλα εχει για dimming ενα ποτενσιομετρο που κατα 99.9% χρησιμοποιει σαν διαιρετη τασης.
Θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις το MCP41100 αλλα ειναι overkill κατα την γνωμη μου.
Με ενα πολυμετρο μετρα την ταση μεταξυ του κοινου της πλακετας (της πλευρας της εξοδου φυσικα και οχι τον κοινο στην πλευρα των 220V) και των δυο εξωτερικων ακροδεκτων του pot. Θα βρεις δυο τασεις και η μια θα ειναι λογικα 0V και η αλλη μπορει να ειναι οτιδηποτε στην περιοχη των 1.25 - 5V χωρις να αποκλειεται να ειναι 12 ή και 24V (κινεζοι ειναι οτι θελουν κανουν). Αν εισαι τυχερος και πεσεις στην πρωτη περιπτωση το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια αντισταση, ενας πυκνωτης και μια ακομα PWM εξοδος του Arduino.

Συνημμένο Αρχείο 67671

Σκοπος του κυκλωματος RC ειναι να μετατρεψει το PWM σημα απο τον arduino σε αναλογικη ταση 0-5V. Στην πλευρα <in> συνδεεις το PWM pin που θα επιλεξεις. Αν εχεις την δυνατοτητα χρησιμοποιησε διαφορετικο Timer απο το προηγουμενο. Θα εξηγησω πιο κατω το γιατι. Το <out> πηγαινει προφανως στο led controller. Οι τιμες των R και C εξαρτωνται απο την συχνοτητα του PWM που θα διαλεξεις. Oσο μεγαλυτερη η συχνοτητα τοσο μικροτερη η τιμη του C.
Αν για παραδειγμα επιλεξεις τον timer 2 αλλαξε το default divisor με την τιμη :
TCCR2B = TCCR2B & 0b11111000 | 0x03;

Τωρα ο timer 2 θα εχει συχνοτητα ~ 1KHZ οποτε για R = 4Κ7 και C = 100nF . Αυτος ο συνδιασμος θα δωσει 338Hz cutoff. Οι τιμες στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι κρισιμες.
Αλωστε ειναι πολυ πιθανον ο controller σου να δουλεψει με το σημα pwm απευθειας μιας και το παραπανω rc πιθανοτατα το εχει ηδη στο εσωτερικο του.

Αληθεια τι led χρησιμοποιεις και σε τι συνδεσμολογια και χρειαζεσαι 1.7Α ?
Εκανα ενα post εδω : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82442&page=2 σχετικα με ενα setup που εχω εδω και αρκετο καιρο με πολυ καλα αποτελεσματα.


Happy debugging,

Αγγελος

αγγελε ευχαριστω για της λεπτομεριες αλλα το θεμα ειναι οτι εχω παρει γιατι δεν ξερω ποσο καιρο θα μου παρει να κανω το αρντουινο pwm controler.
και γιαυτο θελω να κανω μια δοκιμη!

τα λεντ ειναι costum power led 50w 1750ma 30volt και θα βαλω 3
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01926 seconds with 11 queries