Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-04-17, 11:56
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Πρόβλημα με γρασίδι Cuba και Κuhli;

Kαλημέρα σε όλους,
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το γρασίδι του ενυδρείου μου.
Εχει ξεκολήσει τοπικά από το υπόστρωμα και ''αιωρείται'' πλέον 2 με 3 πόντους από αυτό !
Νομίζω δε, πως γνωρίζω και τους ''ενόχους'' για αυτό!
Υποψιάζομαι πως είναι τα 3 Kuhli που πρόσθεσα, πριν κάμπορους μήνες.
Αυτά τα ψάρια, αρχικά ''έπαιζαν' με την χοντρόκοκη άμμο ή μπαινόβγαιναν στα κενά του χονδροχάλικου, όποτε τα έβλεπα, συνήθως, την ώρα του φαγητού! Αργότερα (1 με δύο μήνες μετά) τα έχασα και τα έβλεπα πάρα πολύ σπάνια, πάλι κατά το τάισμα! Στο pet shop, μου είπαν ότι αυτό, είναι φυσιολογικό, και δε συνέβει τίποτε περισσότερο, από το ότι τα ψάρια προσαρμόστηκαν και βρήκαν τη θέση τους στο ενυδρείο! Είναι άλλωστε εκ φύσεως ντροπαλά και νυκτόβια άρα πολύ λογικά, είναι ακριβοθώρητα ειδικά σε μεγάλο πυκνοφυτεμένο ενυδρείο! Με είχαν δε άλλωστε προειδοποιήσει για αυτό! ¨Ομως το τελευταίο μήνα όσες φορές τα έβλεπα βγαινουν, μέσα από το γρασίδι. Τότε περίπου άρχισαν και οι πρώτες τοπικές αποκολήσεις του. Πριν από καμία εικοσαρίά μέρες όμως παρατήρησα μία ''σήραγγα'' ακριβώς μεταξύ τζαμιού υποστρώματος και ριζώματος της Cuba. Eκει βρισκόταν συχνά και ένα από τα Kuhli που μάλλον κοιμόταν εκεί! ( Εμενε τη περισσότερη ώρα ακίνητο εκεί σε βαθμό που στην αρχή νόμισα ότι είναι άρρωστο ή νεκρό). Κατόπιν όλων αυτών, προσπάθησα να εντοπίσω τα Kuhli και όσες φορές τα κατάφερα, προσπάθησα να τα πιάσω με την απόχη ώστε να τα μετακομίσω στο μικρό μου ενυδρείο. Στάθηκε όμως αδύνατο γιατί είναι ιδιαιτέρως ευέλικτα και ικανά να τρυπώνουν σε απρόσιτα μέρη! Τι μπορεί να κάνει άραγε κανείς για αυτό; Γνωρίζει κανείς κάποιο τέχναμα για να τα αιγμαλωτίσει; Θα έχει κανένα αποτέλεσμα , αν συγκρατήσω το γρασίδι με τα γνωστά ''τσιμπιδάκια'' για τα φυτά ή τα Κuhli θα συνεχίσουν να καταστρέφουν το ριζικό του σύστημα και τελικά θα το καταστρέψουν;
Oχι τίποτε άλλο, αλλά ''έφτυσα αίμα'' για να αναπτύξω το γρασίδι και παίνει πολύ χρόνο το άτιμο για να πιάσει και να γίνει ''χαλί''!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries