Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 29-08-09, 15:44
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όπως ανάφερα παραπάνω για φίλτρανση έχω το εσωτερικό της juwel (600lt/h) με τα σφουγγάρια του για μηχανική φιλτρανση και ένα εξωτερικό Eheim ecco 2231 (300lt/h) γεμάτο με EHEIM substrat pro για βιολογική φιλτρανση.

* Σκέφτομαι να αντικαταστήσω μέρος των σφουγγαριών του εσωτερικού με βιολογικό υλικό. Συγκεκριμένα έχω ένα λίτρο Seachem Matrix και λέω να το αξιοποιήσω. Τα υλικά που έχει το εσωτερικό φίλτρο φαίνονται στο συνημμενο αυτό : φιλτρο juwel υλικα.pdf . Φυσικά το σφουγγάρι άνθρακα έχει απομακρυνθεί προ πολλού. Επίσης, σύμφωνα με το σχήμα που δίνει η εταιρία ( φιλτρο juwel ροη.pdf ), η ροή του νερού μέσα από το υλικά είναι από πάνω προς τα κάτω. Η πρώτη μου σκέψη, ήταν να τοποθετήσω στο πρώτο καλαθάκι του φίλτρου με σειρά από πάνω προς τα κάτω 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (χοντρό) 3. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) και στο δεύτερο "καλαθάκι" να βάλω ένα διχτάκι με το βιολογικό υλικό.
Διαβάζοντας όμως στο forum, είδα ότι η πιο ενδεδειγμένη σειρά είναι 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) 3. βιολογικό υλικό 4. μπλε σφουγγάρι (λεπτό). Στην περίπτωση αυτή όμως θα χρειαστώ δύο διχτάκια αφού υπάρχουν τα δύο πλαστικά καλαθάκια, που κρατάνε τα υλικά στην σωστή θέση.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία :
Ερ. 1 Ποιος είναι ο ρόλος του τελευταίου μπλε σφουγγαριού; Είναι απραίτητο;
Ερ. 2 Συμφωνείτε με την αύξηση του βιολογικού υλικού ή μήπως η αλλαγή υλικών μειώσει πολύ την ικανότητα μηχανικής φίλτρανσης και θα έχω πρόβλημα;

* Έχω σκοπό να προσθέσω μία ακόμα λάμπα, Τ5 στα 24 watt. Η λάμπα αυτή θα ελέγχεται από ξεχωριστό χρονοδιακόπτη. Η φωτοπερίοδος μέχρι τώρα ήταν 8 ½ ώρες, από τις 15:00 ως τις 23:30. Όμως όλες τις πρωινές ώρες μέχρι να ανάψουν τα φώτα, το ενυδρείο παραμένει σκοτεινό και δεν μπορώ να το απολαύσω. Ιδίως το σαββατοκύριακο που είμαι σπίτι.
Ερ. 3 Θα μπορούσα την λάμπα των 24 watt να την έχω αναμένει από το πρωί; Δε θέλω να έχω προβλήματα με άλγες αλλά ούτε και να αυξήσω τις απαιτήσεις των φυτών σε CO2 και λίπανση λόγω μεγάλης φωτοπεριόδου.

* Είμαι έτοιμος να τοποθετήσω ενός δίλιτρο μπουκάλι για την παροχή έστω και ελάχιστου DIY CO2. Έχω σκεφτεί να τοποθετήσω την έξοδο του σωλήνα του CO2 στην έξοδο του φίλτρου.
Ερ. 4 Ποια είναι η γνώμη σας, θα έχω καλή διάχυση ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;

Περιμένω τις γνώμες σας...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02001 seconds with 12 queries