Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 11-11-07, 20:57
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη έχει και λίγο BGA ???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
πωπω ρε μανο..τι ματι εχεις ρε φιλε...φουλ στο κυανοβακτηριο ειναι.κατα τα αλλα,ειναι πολυ ομορφο,οντως.μπραβο μιχαλη(και επισης τα χρονια μου πολλα για χθες).
Ναι Μανο μου εχει πολυ BGΑ... αλλωστε Κωστα το ανεφερα ξεκαθαρα!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλες πληροφορίες: Λογω εντονου προβληματος με BGA που ασχημαινε εντελως το ενυδρειο αποφασισα να δοκιμασω την προσθηκη μερικων apple snails, και ετσι εγινε, ο αγαπητος Μιχαλης Τσομπανιδης, των οποιο ευχαριστω παρα πολυ, μου εφερε 30 σαλιγκαρακια απο γεννες, μαζι με 4 μεγαλα, και αμεσως μολις τα εβαλα μεσα αρχισαν δουλεια και ηδη μεσα σε μια εβδομαδα τα αποτελεσματα ειναι ορατα.
Σε αντιθεση με καποιους Παλιους Δασκαλους που υποστηριζαν οτι δεν τρωνε την αλγη ουτε τα ΣΑΕ ουτε τα σαλιγκαρια εγω εχω αποδειξει αρκετες φορες οτι αυτο δεν ισχυει, οπως και τωρα τα Apple Snails ειναι καταπληκτικα στο μασημα της BGA αρκει να υπαρχει αρκετος αριθμος ατομων απο αυτα!!!Πρεπει να καταλαβουμε οτι βαζοντας 2 σαλιγκαρια ή 5 γαριδες δεν μπορουμε να περιμενουμε αποτελεσματα.Επισης στο ιδιο παλι ακριβως ενυδρειο με το ιδιο μεγαλο προβλημα απο BGA την εχω καταπολεμησει με 3 ΣΑΕ, μονο σε αυτη την περιπτωση επρεπε να σταματησει το ταισμα ωστε να στραφουν με τα μουτρα στο "κυανοβακτηριδιο"...αυτη τη φορα δεν ηθελα να βαλω SAE
για χαρη της βιοτοπικοτητας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stat Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασα μία αν δεν έχεις πρόβλημα.
Τελικά είχε πολύ κόκκινο και magenda και έκανα και ένα desaturate στα δύο αυτά χρώματα.
Είναι πιο φυσικό τώρα αλλά πιο ψυχρό, χωρίς όμως να φάινονται όλα τα χρώματα σωστά!
Εσύ που τα έχεις θα το καταλαβαίνεις καλύτερα
Σταθη εχεις δικιο οι φωτο εχουν αρκετο κοκκινο λογω φωτισμου και αυτο επειδη μου αρεσει στο ματι, να φαινονται κοκκινα λαμπερα τα χρωματα, στη φωτο οντως φαινεται αφυσικο αλλα η φωτο που επεξεργαστηκες θα μου επιτρεψεις να πω οτι ειναι εντελως χαλια και αφυσικη.Πιστεψε με ανδεις το ενυδρειο απο κοντα θα καταλαβαεις οτι η δικη μου φωτο ειναι πιο φυσικη σε αυτο που βλεπει το ματι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμενα μου αρεσε παρα πολυ το ενυδρειο και η αλγη φοβερη!
αληθεια το γατοψαρακι ειναι synodontis ετσι?ποιος ειναι?
ακομα δεν ξερω μηπως τα juli τσιμπανε τις κεραιες των σαλιγκαριων,πολλα ψαρια<κυριως αφρικανικες κιχλιδες> το κανουν φτανοντας σε σημειο να σκοτωνουν κιολας!
Τα γατοψαρα ειναι pimelodus pictus δεν ειναι σωστη η προσθηκη, τους για βιοτοπο αλλα τα αφησα μιας και υπαρχει ιθαγενες γατοψαρο που του μοιζει στο σουλουπι στη λιμνη.Απλως προυπηρχαν και ακομη δεν εχω σκεφτει αν θα τα βγαλω, ισως οταν αρχισουν να εμφανιζονται μωρα να τα χαρισω σε καποιο αλλο χομπιστα.
Σχετικα με το τσιμπημα, πιθανον εχεις δικιο, διοτι ηδη ειδα να τσιμπαν τα μικροτερα σαλιγκαρια, και φοβαμαι πως μπορει να τα τρωνε, μιας και ειναι πολυ επιθετικα ψαρια και territorial.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος μιας κυβικης πετρας κεντρο δεξια που φαινεται αφυσικη, κατα τα αλλα μια χαρα.
Το εχω υπ'οψη και θα επανατοποθετηθει με αρμονικο τροπο στον υπολοιπο ογκο!

Σας ευχαριστω για τα χρονια πολλα!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01875 seconds with 11 queries