Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 02-02-16, 22:13
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Κάποιες σημειώσεις μου από την χρήση Alder Cones ως πληροφορίες για την δοσολογία τους:



Μια ελαφριά δόση είναι 1 κώνος για κάθε 10λίτρα και μπορείς να την αυξήσεις έως 1 κώνο για κάθε 4 λίτρα νερό (ή 3 κώνους για κάθε 10 λίτρα). Προσοχή όμως, δεν βάζουμε με την πρώτη όσους κώνους χρειαζόμαστε στο ενυδρείο.

Τώρα σύμφωνα με τα παραπάνω και σε συνδυασμό με την εμπειρία μου για ενυδρείο με π.χ. 100 λίτρα νερό:

Θα έβαζα πρώτα 10 με 12 κώνους και θα πρόσθετα κάπου 3 με 4 την εβδομάδα ώσπου να έρθω στο αποτέλεσμα που θέλω. Βάζεις τμηματικά τόσο λίγα για να ελέγχεις το αποτέλεσμα όσο και για να μην έχεις απότομες αλλαγές στις παραμέτρους του νερού σου.

Τα Alder cones "αφήνουν πολύ πράγμα" κατά τις πρώτες 15 μέρες, μετά σταθεροποιούνται και αρχίζει να κατεβαίνει η απόδοση τους και κάπου 40 με 60 μέρες μετά έχουν ελάχιστη επίδραση στο νερό αλλά δεν χαλάνε μέσα σε αυτό εύκολα, τα αφήνεις για ομορφιά και αφαιρείς όσα αρχίζουν να χαλάνε-λιώνουν. Έτσι όταν φτάσεις στο στόχο σου θα προσθέτεις νέους κώνους για συντήρηση μετά από κάθε αλλαγή νερού… κάπου 1 με 2 κώνους για κάθε 8 με 10 λίτρα νερό. Πες ότι αλλάζεις σε 100λιτρο ενυδρείο το 20% του νερού δηλαδή κάπου 20 λίτρα, τότε θα βάλεις 3 νέους κώνους. Ελέγχεις τις μετρήσεις σου πριν την επόμενη αλλαγή νερού και ανάλογα προσθέτει πιο λίγους, πες 2, ή αυξάνεις πες 4 κλπ ώσπου να βρεις πόσους χρειάζεσαι για να συντηρείς τις συνθήκες εκεί που θες.


Δηλαδή η δοσολογία εξαρτάτε αρκετά από το τι θέλεις να πετύχεις και τις ρουτίνες σου.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries