Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-04-09, 14:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

"Κάπου στο internet είδα για κατασκευή DIY βιολογικών φίλτρων για λίμνες, ότι το φίλτρο θα πρέπει να είναι για μια λίμνη ας πούμε 4000-4500lt περίπου 265lt."
400 λίτρα καλύτερα! Α! δεν σημαίνει ότι θα κατασκευάσεις ένα όγκο 400 λίτρων. 400 λίτρα φίλτρανσης εννοούμε από την είσοδο του νερού στο φύλτρο μέχρι το ρυάκι και τον χώρο υποδοχής του νερού πίσω στη λίμνη.
Το φίλτρο πρέπει να χωριστεί σε:
1. χώρο υποδοχής του ακάθαρτου νερού
2. χώρο με βιομπάλες
3. μπορείς να βάλεις αραιό σφουγγάρι ή φυτά με ριζώματα σε ένα ρυάκι που θα δημιουργήσεις.

"Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα πλαστικό βαρελακι του κρασιού το οποίο θα το γεμίσω με σφουγγαράκια κτλ. το νερό θα εισέρχεται απο ψηλά, θα κατεβαίνει χαμηλά μέσα απο ένα σωλήνα (στον πάτο του φίλτρου) και αφού η στάθμη του θα ανεβαίνει σιγά σιγά θα ξαναβγαίνει απο ένα 2ο σωληνα με σίτα που θα υπάρχει ψηλά στο βαρελάκι."
Αν μπορείς να διασφαλίσεις ότι δεν θα έχει απώλειες νερού, ότι θα μπορείς να το ελέγχεις σε δεδομένες στιγμές, δεν βρίσκω τον λόγο να μην γίνεται. Κάνε όμως ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβουμε καλύτερα. Θ ασε παρότρυνα όμως να πας με την περίπτωση του φυσικού βιολογικού φίλτρου με ρυάκι και καταράκτη. Εδώ που μιλάμε, υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν για να τους κατασκευάσουν υψομετρική διαφορά για φυσικό φίλτρο καταράκτη στη λίμνη τους.

"Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέτεις γιατί όλοι απο κάπου πρέπει να μάθουν.."
Κανένα πρόβλημα και ότι άλλο θέλεις.

"...Πριν την δημιουργία της θέλει πολύ σκέψη και πολύ οργάνωση κ αυτό μπορώ να πω είναι ένα απο τα πράγματα που με τραβάει σε ότι έχει να κάνει με τις λίμνες.. "
Έτσι μπράβο. Αυτό ακριβώς.

"...καθώς επίσης κ οτι δημιουργείς πραγματικό βιότοπο κ το ότι δεν υπάρχουν περιορισμοί σε αυτά που μπορείς να κάνεις.. Γιατί πακέτο με το τεράστιο "ενυδρείο" (λίμνη) έχεις να διαμορφώσεις κ τον περιβάλλοντα χώρο"
Μπράβο βρε φίλε, αυτό είναι λιμνόφιλη αντίληψη!!! Αν και το έχω ιυοθετήσει πλήρως χρόνια τώρα, πρώτη φορά το ακούω από ελληνικά χείλη. Κάνε τα όλα σωστά, να δεις όλο το οικοσύστημα να ξεδιπλώνεται μπροστά σου. Και μέσα αλλά ιδιαίτερα έξω από το νερό. Θα έχεις την χαρά να δεις έντομα, ζώα που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα έβλεπες με τίποτε. Προσωπικά, έχω σχεδόν τα πάντα στην αυλή μου (βατράχια 3 είδη, αράχνες, λιβελούλες, πεταλούδες, μέλισσες, σαύρες, χαμαιλέωντα, σκαντζόχοιρο χωρίς ποτέ να ανακατευτώ στη ζωή τους. Όλα αυτά, κι ας κατοικώ σε μεγάλο χωριό με κίνηση και σπίτια περιμετρικά του χώρου μου.

Δες επίσης την περίπτωση μικρού κιοσκιού δίπλα στην λίμνη ως χώρου χαλάρωσης και μελέτης. Θα έχεις πολλά να μάθεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 11 queries