Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 08-08-17, 13:41
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Το σίγουρο είναι ότι η συζήτηση δεν βγάζει κάπου με σιγουριά.

Τέτοιου είδος συζητήσεις, όπως λόγου χάρη με το είδος φωτισμού, δεν καταλήγουν κάπου, αλλά σίγουρο είναι ότι ακούγονται διάφορες άποψης.

Εγώ θα πω την άποψή μου όσο καιρό είμαι στα αλάτια .

Ξεκίνησα και πίστευα ότι το νερό της Μεσογείου είναι καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο αλάτι, συνάμα έλεγα από μέσα μου κοίτα τζάμπα λεφτά το αλάτι.

Τι έβλεπα;

Στην αλλαγή νερού τα κοράλλια Lps που είχα να πρίζονται και να δείχνουν πολύ ευχαριστημένα με την αλλαγή, ήμουν και 100μ από την θάλασσα.

Έπρεπε να ρίχνω έξτρα μαγνήσιο και κχ γιατί ήταν πεσμένο .

Αργότερα είδα ότι κόλλησα αλγες.

Είπα θα πηγαίνω σε πιο καθαρές παραλίες, έφτασα λοιπόν να κάνω μέχρι και 35 χιλιόμετρα.
Τα αποτελέσματα ίδια, αλλά οι αλγες δεν έφυγαν ποτέ.

Αργότερα που ξεκίνησα τα sps άρχισα να κουράζομαι με τις αλλαγές νερού από θάλασσα, έκατσα και υπολόγισα πόσο μου βγαίνουν οι αλλαγές συν ταλαιπωρία και να ψάχνεις να βρεις παραλία που δεν έχει κύμα και είναι καθαρή!

Το αλάτι έκανε την διαφορά πήρα ένα κλικ σε χρώμα λογικά λόγο καλύτερης αναλογίας σε ιχνοστοιχεία.

Πρόσφατα λόγο ότι δεν είχε το κατάστημα αλάτι έκανα για ένα μήνα ίσως και λίγο παραπάνω αλλαγές από θάλασσα και λίγο περισσότερα λίτρα.

Τα κοράλλια έχασαν λίγο σε χρώμα, τα lps ίσως λίγο καλύτερα λόγο θρεπτικών στο νερό της αλλαγής.

Τώρα με δύο αλλαγές με αλάτι, τα κοράλλια πάλι σε χρώμα αρχίζουν να επανέρχονται!

Οι παράμετροι για το αν αξίζει ή αν είναι καλύτερα είναι πολλές.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να υπολογίσουμε πρώτα από όλα τα λίτρα του ενυδρείου που θα κάνουμε και το αν μπορούμε να το καλύψουμε οικονομικά να υπολογίσουμε αν πούμε να πάμε με αλλαγή από θάλασσα, αν σε κάθε προγραμματισμενη αλλαγή θα έχει καλή θάλασσα η παραλία που πάμε και αν οι βενζίνες συν την ταλαιπωρία αξίζουν.

Μια αλλαγη νερού 50 λίτρα θέλει 2 κιλά αλάτι δλδ 5 ευρώ αξίζει για 5 ευρώ να κάνω αλλαγή από θάλασσα;

Προσωπική άποψη.....φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά!

Αλατάκι και πάλι αλατάκι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 08-08-17 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries