Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-03-16, 12:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Πρόβλημα με AO

Έχω πάρει την παρακάτω ΑΟ με 50GPD, Flush Kit, DI Unit, η οποία λειτουργεί μια χαρά εδώ και 1.5 χρόνο... Μου βγάζει περίπου 30 λίτρα το 4ωρο, που νομίζω είναι πολύ καλά!!
Την ίδια ακριβώς έχει και ένας φίλος εδώ και 3 μήνες, μόνο που του βγάζει 30 λίτρα σε 20 ώρες!!!!
Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα?? Η χρήση που κάνει είναι παρόμοια με την δική μου!!
Η πίεση του δικτύου του είναι λίγο μικρή, περίπου 30+ PSI
Επίσης νομίζω ότι όταν την πρωτολειτούργησε, δεν άφησε να τρέξει από προφίλτρο και άνθρακα το νερό σκέτο να καθαρίσει και να συνδέσει μετά την μεμβράνη, αλλά όπως του ήρθε συνδεμένο κομπλέ...
Υπάρχει περίπτωση να έχουν κολλήσει σωματίδια από τον άνθρακα στην μεμβράνη και να έχει βουλώσει??
Επίσης παρατηρώ ότι η ρητίνη του (ίδια με την δική μου) τελειώνει πολύ πιο γρήγορα από ότι σε μένα, αρχίζει και μαυρίζει γραμμικά 3-4 φορές πιο γρήγορα... Οπότε μήπως δεν λειτουργεί καλά η μεμβράνη και δεν καθαρίζει αρκετά, πράγμα που το πραγματοποιεί η ρητίνη στο τέλος και γι' αυτό εξαντλείται γρηγορότερα??
Λογικά το προφίλτρο στερεών και ο άνθρακας κάνουν τα βασικά, η μεμβράνη τα περισσότερα και η ρητίνη τα τελευταία ψιλά...
Thanx!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01487 seconds with 11 queries