Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-11-15, 10:30
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή 200 x 50 x 50 (περιπου) - Αγορά ή ιδιοκατασκευή?

Καλημερα στην παρεα,

Δραττομαι της ευκαιριας της Κυριακης για να θεσω το ερωτημα που με τρωει εδω και μερες.

Εχω ενα μεγαλο χώρο να καλυψω στο διαμερισμα (2ος οροφος 6οροφης πολυκατοικιας) και εχω ψησει τη γυναικα για ενα μακρυ ενυδρειο. Πως την εψησα? Της εδειξα το βιντεο με τα 300 καλυτερα aquascape και λυγισε.

Προσανατολιζομαι σε γυαλα μηκους κατ ελαχιστο 150cm και μεγιστο 220cm. Στο βάθος και ύψος ειμαι διατεθιμενος να κανω υποχωρησεις, ωστε να πετυχω χαμηλοτερο κοστος και συνολικο βαρος (γυαλα, νερο, και επιπλο).

Εχω βρει στο aquaristicshop αυτην εδω τη γυαλα (500L), που απ' οσο συμπεραινω εχει αρκετα καλη τιμη. Σε αυτο το κοστος βεβαιως θα πρεπει να προστεθει το κοστος του επιπλου.

Η αλλη λυση, επισης απο το aquaristicshop ειναι ο συνδυασμος γυαλας και βασης της Akva-Stabil διαστασεων 200 x 60 x 60 (720L), που ομως κοστιζει 1.737 Ευρω, ποσό υπερβολικο. Βεβαιως αυτη η τιμη περιλαμβανει μια πολυ καλη κατασκευη (φαινομενικα), συν λαμπες και καπακι, αλλα 1.700 ευρω χωρις ουτε καν σαμπ το βρισκο πολυ μεγαλο νουμερο.

Σκεφτομαι να μιλησω και στη Dreamwaters, αλλα εχω ακουσει οτι γενικα ειναι ακριβοι, οπως ακριβα ειναι τα παντα στην Ελλαδα λογω παραλογης φορολογιας, αλλα ας μη μπουμε σε αυτη τη συζητηση. Άλλη μια ιδεα ειναι το μεταχειρισμενο, αλλα ειναι δυσκολο να εμπιστευτω τετοια αγορα και τετοια λεφτα για δευτερο χερι ενυδρειο.

Θα εκτιμουσα τις σκεψεις και προτασεις σας. Δεν νομιζω οτι η συζηγος θα ενεκρινε οποιοδηποτε ποσο περαν του 500αρικου για τον βασικο εξοπλισμο (γυαλα, επιπλο, καπακι, φως), αλλα δεν εχω τολμησει να ρωτησω. Παντως την εχω βαλει στο τρυπακι να ψαχνει ξυλα και φυτα για νε βρει συνδυασμους που της αρεσουν, οποτε το πρωτο μεγαλο βημα εχει ηδη γινει!

Καλη σας ημερα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 11 queries