Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 05-07-11, 19:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα ένα ταξίδι στην Αμερική και γυρνώντας έφερα και αυτά τα νούφαρα... Στην συσκευασία γράφουν πώς είναι κατάλληλα για λίμνες και είναι σε αυτή τη μορφή για να προστατεύονται από τα κοι... Μιας που εγώ δεν έχω λίμνη (αλλά που θα μου πάει...???) μπορώ να τα "φυτέψω στο βάζω της φωτογραφίας..??? Χωράει 5 λίτρα... Αν ναι τι να προσέξω..??? Να βάλω κάτω χώμα? Λέει ότι θέλει ήλιο στο μπαλκόνι μου χτυπάει ο ήλιος για 2-3 ώρες το απόγευμα είναι αρκετό...??? Να βάλω νερό δικτύου η είναι καλύτερα να βάλω νερό από το ενυδρείο...??? Αυτά τα λίγα προς το παρόν...!!!
Εγώ αγαπητέ μου φίλε έχω ενθουσιαστεί με τη μωβ ύριδα... Πρόσεξε την να την πολλαπλασιάσεις, γιατί είναι σπάνιο φυτό στην αγορά μας.

Τώρα για το νούφαρο, λυπούμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά τα 5 λίτρα βάζο με νερό δεν φτάνει ούτε να το ποτίζεις καθημερινά που λέει και ο λόγος. Αν δεις προσεκτικά στο πίσω μέρος της συσκευασίας, θα βρεις κάπου μια ένδειξη που αναγράφει το επιθυμητό βάθος που πρέπει να φυτέψεις το κονδύλωμα του φυτού, ώστε από εκεί να είναι σε θέση να απλώσει φύλλα και λουλούφια προς την επιφάνεια του νερού. Συνήθως ένα μέσο βάθος είναι κάπου στα 40-50 εκατοστά αναλόγως είδους.
Είναι καλύτερα να βρεις έτοιμες γλάστρες της αγοράς μεγάλου βάθους, να τοποθετήσεις χώμα σε όλη την έκταση της βάσης (περίπου 6 εκατοστά) και να μεταφέρεις εκεί το κονδύλωμα, αφού το στεραιώσεις εκεί με κάποιες πετρούλες ή ακόμα και δένοντας το με μια πετονιά στη βάση. Αν του δίνεις κιόλας το νερό των αλλαγών του ενυδρείου σου, θα' ναι ακόμα καλύτερα.

Άντε και με το καλό να τα μεταφέρεις και τα δυο σύντομα στη λίμνη σου...

Δείτε βρε παιδιά ομορφιές....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries