Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 14-02-09, 13:02
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά κάποιες εξηγήσεις.Πρώτα απ'ολα για τον συνονόματο φίλο τον Χρήστο και τον φίλο τον Πάνο,με όλον τον σεβασμό προς την εμπειρία σας, μίλησα για 600 λίτρα..(135Χ60Χ80--648 lit) και οχι για 60 λίτρα.Πριν από 15 χρόνια,είχα για τουλάχιστον μια τριετια,20 δίσκους, 8-14cm σε 240 λιτρα,μαζί με κλοουν και γατόψαρα.Η συμβίωση τέλεια,οι απώλειες σχεδόν μηδενικές και ολο αυτο το κοπάδι μοσχολπουλήθηκε,όταν αποφάσισα να γυρίσω το ενυδρείο σε θαλασσινό.Και φυσικά θα γνωρίζετε οτι πρίν 15 χρόνια οι δίσκοι δεν ηταν ενυδρειόψαρα (γεννημένα σε ενυδρεία εδω στη Θεσσαλονίκη) και ερχόταν από ''ποιος ξερει ποιά'' φάρμα της Συγκαμπούρης με αεροσκάφη κ.λ.π.Και βέβαια μιλάμε για δίσκους,ισως τα λιγότερο κινητικά ψάρια (για το ότι θέλουν απλα για να κολυμπούν.)Για τον βυθό θα συμφωνήσω ότι δεν είναι ο ιδανικότερος για δίσκους,είναι ομως για τα φυτά τα οποία αρέσουν στους δίσκους μου.Εάν βάλω ψυλόκοκο βυθό στα 5-6cm για να μπορώ να διατηρήσω τα φυτά,θα έχω μολύνσεις,γιατί αυτός ο βυθός δεν αερίζεται. Τα κλόουν και τα S.A.E. δεν δημιουργούν κανένα μα κανένα θέμα στους δίσκους και κανουν τέλεια τη δουλειά τους,τα μεν κλόουν στα υπολείματα της τροφής στο βυθό,τα δε S.A.E.,στην εξαφάνηση της άλγης.Τέλος οι μονομαχίνες είναι σαν να μην υπάρχουν για τους δίσκους.Ζουν ανάμεσα στα φυτά της πλάτης και δίνουν χρώμα στο φόντο.Εκανα αρκετή μελέτη για να καταλήξω στο σχήμα αυτό(ψαρια-φυτά κ.λ.π.)και έχω ήδη 3 γέννες απο τους δίσκους (μόνον αυγά,τα έφαγαν αμέσως) που μπορεί να μην λέει τίποτα,μπορεί όμως και να λέει κάτι.Αυτό που σίγουρα λέει,ειναι ότι βλέπω τα ψαράκια μου ευτυχισμένα,με πολύ όρεξη για φαγητό,τα καινουρια να προσαρμόζονται αμέσως και οι μετρήσεις να δειχνουν ασφαλή νούμερα.Αρα φίλοι μου ίσως κάποια δεδομένα,στη συμβίωση ορισμένων ειδών,να μην είναι απόλυτα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01636 seconds with 11 queries