Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-11-16, 09:06
psygeorge Ο χρήστης psygeorge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2008
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ παιδιά.
Γιάννη εννοείται πως θα πιούμε καφεδάκι.
Το μαγνήσιο θα το ανεβάσω σιγά σιγά.
-------------------------
Τώρα για το κυανοβακτήριο,μεγάλη ιστορία.
Διάβασα πολλά σε ξένα φόρουμ.
Στην αρχή κάλυψα όλο το ενυδρείο να μην περνάει καθόλου φως,για 3 μέρες,αφού πρώτα είχα κάνει αλλαγή νερού και σιφωνάρισα όσο κυάνο μπορούσα,μαζί με σταμάτημα ταίσματος.Είδα πολύ μικρή βελτίωση.Σε μια εβδομάδα ήταν όπως ήταν στην αρχή.
Μετά ξεκίνησα να ρίχνω οξυζενέ,1ml ανά 10 γαλόνια,για δύο εβδομάδες.Λίγο καλύτερα τα πράγματα,αλλά πάλι το πρόβλημα υπήρχε.
Στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα κρατήσει ένα θέμα σε κάποιο φόρουμ που έλεγε ότι ο τύπος εξαφάνισε το κυάνο με μαύρη ζάχαρη.Τότε δεν είχα κ πολλά κοράλια,οπότε είπα θα το δοκιμάσω σαν τελευταία λύση.Ακολούθησα την δοσολογία που αντιστοιχεί στο carbon dosing με ζάχαρη για τα λίτρα μου.Παιδιά σε μία εβδομάδα το κυάνο,είχε εξαφανιστεί.Είχε μείνει σε μία γωνία μόνο,το σιφωνάρισα με την αλλαγή νερού κ από τότε δεν ξαναείδα κυάνο.
Δεν ξέρω αν εξαφανίστηκε λόγω της μαύρης ζάχαρης ή επειδή η ζάχαρη έριξε τα ΝΟ3 PO4.Εκείνο το διάστημα είχα φτάσει νιτρικά μηδέν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη psygeorge : 07-11-16 στις 09:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01557 seconds with 11 queries