Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 03-11-09, 20:25
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα σετ αγόρασα της σέρα και ένα ξεχωριστό μόνο για αμμωνία και ΟΛΑ τα φιαλίδια είναι ΛΑΘΟΣ. Κανονικά, εφόσον το παραδέχτηκαν σε κάποιο email που έστειλε παλιότερα κάποιος φίλος μέσα απο το GAB, θα έπρεπε να τα αντικαταστήσουν... Τι ψάχνω τώρα... Γεγονός είναι οτι τα φιαλίδια δεν μετράνε σωστά, πάρε μια σύρριγα απο το φαρμακείο (δεν κάνει πάνω απο 20-20 λεπτά) και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου... (αναφέρομαι στον velocity προς αποφυγή παρεξήγησης)
Εγώ είχα στείλει μήνυμα, και όντως μου είχαν πει ότι για κάποιο λόγο η ακρίβεια με την οποία "τυπώνονται" οι γραμμούλες στα φιαλίδια ήταν "περιορισμένη", και ότι σε περίπτωση "διαφωνίας" μεταξύ σύριγγας και γραμμούλας, ακολουθείς το τι λέει η σύριγγα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις τα τσέκαρα, το μεν σετ "λήγει" τον 11ο του 2011 και αυτό για την αμμωνία τον 12ο του 2012. Προφανώς έπεσα σε παλιά σειρά.
Αυτό που μου "αρέσει" πάντως με τα συγκεκριμένα τεστ, είναι ότι για τα περισσότερα σε αφήνει να μαντέψεις! Π.χ. για το ph, ξεκινά απο το 5 (αν θυμάμαι καλά) και ανεβαίνει σκαλιά ανά 0,5 κι αν κάτσε το χρωματάκι έχει καλώς!
Βλέπω κι εγώ πολλά παιδιά εδώ και στις μετρήσεις τους αναφέρουν 7.4, 8.2 και λεω τι γίνεται εδώ;;;
Αλήθεια ποια τεστ δίνουν σαφέστερες μετρήσεις;
Το τεστ της Hagen έχει διαβαθμίσεις ανά 0,2 ph, και καλούτσικες χρωματικές διαφορές. Της API πάλι ανά 0,2 αλλά προσωπικά με κουράζει περισσότερο η χρωματική κλίμακα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 03-11-09 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries