Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-12-06, 09:53
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stamatulakis Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Νομίζω ότι τα φυτα μου χρειάζονται τώρα πια CO2. Αρχισα να χρησιμοποιώ χαπια CO2 και στο κατάστημα που τα πήρα μου εδιξαν ένα μηχανημα (45ευρώ) η οποία είναι μια μεταλλική πλάκα (λεπτή) η οποία μπαίνει πάνω στο τζάμι με μια εξωτερική συσκευή που μπαίνει στο ρευμα από την λίγες γνώσεις φυσική μου ερχεται στο νου ηλεκτρολυση του νερού για παραγωγή CO2. Τι λέτε κάνει δουλειά. Διότι μου είπαν για κατι τιμές..... (250 ευρώ).
Η ανάγκη λίπανσης με CO2 είναι πολύ σχετική με την ένταση του φωτισμού του ενυδρείου. Χοντρικά έχεις ανάγκη για διοξείδιο όταν ο φωτισμό σου είναι 0.5W/λτ(T8 φθωρίου) και άνω. Σε ότι λιγότερο δεν είναι αναγκαίο σύστημα με μπουκάλα, θα είσαι μια χαρά με σύστημα μαγιάς το οποίο είναι και πάμφθηνο και δοκιμασμένο.

Δεν θα σου το σύστινα το Carbo-Plus ειδικά με αυτή τη τιμή, αυτά τα συστήματα αν και λειτουργούν κανονικά δεν έχουν καλή σχέση απόδοσης-τιμής και η συντήρησή τους είναι ακριβή (τιμή πλάκας). Επίσης αν ήθελες μπορούσες να συνθέσεις ένα σύστημα με 2κιλη μπουκάλα CO2 με καμιά 100αρα ευρώ μαζί με ηλεκτροβάνα για να το κόβεις όταν κλείνουν τα φώτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stamatulakis Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Το ενυδρείο είναι 1 μηνός πότε πρέπει να αρχίσουν οι αλλαγές νερού και τι ποσότητες
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1167333752
Εδώ θέλει λεπτομέρειες... δε μας είπες έχεις ψάρια μέσα ή μόνο φυτά? Μετράς αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά? Τι μερήσεις έχεις. Εγώ προσπαθώ να μην κάνω καμία αλλαγή νερού πριν εξαφανιστούν αμμωνία και νιτρώδη... Μετά κάθε βδομάδα ένα 10-15% είναι αρκετό εξαρτάται πάντα από τα ψάρια που έχεις και τις απαιτήσεις τους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries