Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 29-11-16, 14:56
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Θα ξεκινήσω απ το τέλος, απ τη στιγμή που δεν ξέρουμε την ακριβή του σύνθεση και προτεινόμενη δοσολογία δεν μπορούμε να πούμε με ασφάλεια πόσο πρέπει να ρίχνεις Το εξέλ έχει κι αυτό τις παρενέργειές του, για παράδειγμα εμένα και τη sagitaria subulata όταν είχα και τις βαλισνέριες τις έκαιγε, οριακά δεν έχανα τα φυτά αλλά αργούσαν να ανακάμψουν αλλά τουλάχιστον ξέρουμε ποια είναι η δοσολογία του και ποια η υπερδοσολογία του με περισσότερη ασφάλεια. Πάμε τώρα στο διοξείδιο, το πόσες φυσαλίδες θα πρέπει να δουλέψεις δεν το ξέρει κανείς, πολύ απλά γιατί δεν ξέρουμε τι διάχυση έχεις, τι κυκλοφορία, ακόμα και τις διατομή είναι ο φυσαλιδομετρητής σου παίζει ρόλο οπότε είναι δύσκολο και να απαντηθεί εκ του ασφαλούς. Από τεστ για το pH τι έχεις; Ξεκίνα με 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο δηλαδή 120 150 το λεπτό και κάνε καθημερινά τεστ ένα λίγο πριν σβήσουν τα φώτα κι ένα πριν ανάψουν ώστε να ξέρεις το καλύτερο και το χειρότερο κι απ αυτό ανάλογα ρυθμίζεις. Το καλύτερο θα ήταν να έχεις ένα ηλεκτρονικό πεχάμετρο αλλά και πάλι μ αυτό δεν ξέρεις αν θα είναι αξιόπιστο. Αυτό που έχει σημασία είναι το διοξείδιο να είναι σταθερό, οπότε βάσει του drop checker αφού πρασινίσει προσπάθησε να το κρατήσεις σταθερό εκεί και μη το πειράξεις για αρκετό καιρό να σταθεροποιηθεί το σύστημα. Οσο για τα νιτρικά απάντησες μόνος σου, ό,τι έγραψες κατά την προσωπική μου άποψη φωτογραφίζει έλλειψη της συγκεκριμένης ουσίας, κιτρίνισμα, υπανάπτυξη και λιώσιμο. Μάλιστα τα γρήγορης ανάπτυξης όπως η σεσιφλόρα κυριολεκτικά δολοφονούν τα υπόλοιπα καθώς είναι ρουφήχτρες νιτρικών. Αφού βλέπεις ότι όπως πάει καλυτέρευση δεν έχεις δεν μπορείς να μείνεις άλλο έτσι, σταθεροποίησε το pH σου στο 6,8, ανέβασε τα νιτρικά και παρακολούθηση η οποία συνεπάγεται κι υπομονή. Καθάρισε με το χέρι ό,τι μπορείς ώστε να δώσεις την ευκαιρία στα φυτά να απορροφήσουν φως και ιχνοστοιχεία να ξεκινήσουν ανάπτυξη και σιγά σιγά οι άλγες θα εξασθενίσουν. Αυτή είναι η άποψή μου, αυτό θα έκανα εγώ, από κει και πέρα άκουσε και τις υπόλοιπες απόψεις και πράξε κατά το δοκούν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries