Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 28-11-16, 00:35
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Το διοξείδιο το κλείνω, γιατί διάβασα πως έτσι πρέπει να γίνεται. Γιατί όταν κλείνουν τα φώτα, σταματά η φωτοσύνθεση, οπότε τα φυτά, όχι απλά σταματούν να αποροφούν Co2, αλλά αλλά παράγουν κιόλας επιπλέον δικό τους, μέσω της αναπνοής και υπάρχει κίνδυνος να αυξηθεί πολύ κατά τη διάρκεια της νύχτας και να κάνει κακό στα ψάρια. Τέλος, για λόγους οικονομίας.
Μου φάνηκε κάτι τέτοιο λογικό. Ως αρχάριος όμως, δε γνωρίζω πόσο πραγματικά ισχύει αυτό και για τί ποσότητες cο2 μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, πραγματικά επικίνδυνο. Εχω ένα μετρητή διοξειδίου της SERA, αλλά δε μου φαίνεται και πολύ αξιόπιστος και βέβαια, δεν τον παρακολουθώ και διαρκώς. Η συνεχής παροχή Co2, θα ήταν πολύ βολική και λιγώτερο πολύπλοκη, καθώς η ηλεκροβάνα ζεσταίνεται πολύ, και μερικές φορές μαλακώνει το σωληνάκι, που βγαίνει από την ηλεκτροβάνα ( έχει συμβεί τρείς φορές). Επίσης ο drop checker, μερικές φορές γεμίζει μέχρι πάνω με νερό κατά τη διάρκεια που η βάνα είναι κλειστή και όταν το σύστημα ξεκινά, κάποιες φορές, δημιουργείται αρχικά, κάπως μεγάλη πίεση και μεγάλη ροή co2 μέχρι να ξανασταθεροποιηθεί η παροχή. Υπάρχει δε και εικοσιτετράωρη μεταβολή στο PH το οποίο λύνεται οριστικά, από ότι καταλαβαίνω, μόνο με ΡΗ controler. Θα ήθελα δε, να ρίξω παρακάτω το ΡΗ, μέσω του διοξειδίου. Σε εξειδικευμένο ενυδρειακό μαγαζί που μου πούλησαν το Co2, μου είπαν, ότι έτσι πρέπει να λειτουργεί η παροχή του co2. Όπως και ότι στο συγγεκριμένο ενυδρείο, μπορώ κάλιστα να έχω παροχή 4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο, ώστε να ρίξω το ΡΗ κάτω του 7, που χρειάζεται για τα Tetra, αλλά δε το έχω αποτολμήσει. ¨Οσο για τα ψάρια, άρχισαν να μπαίνουν μετά από 22 μέρες περίπου στρωσίματος και αφότου έγινε μηδενισμός νιτρωδών και αμωνίας και φυσικά, αφου έγινε πολύ μεγάλη αλλαγή νερού. Εβαζα περίπου από 15 ψαράκια ανά εβδομάδα και μετρούσα καθημερινά όλες τις παραμέτρους, ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3, οι οποίες ήταν πάντα μηδενικές. Θεώρησα ότι αυτό ήταν ικανοποιητικό σημάδι της βιολογίας του ενυδρείου, για να συνεχίζω να αυξάνω την ιχθυοφόρτιση, αφού δεν έβλεπα καν νιτρικά. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι. Θα ήθελα παρακαλώ, να μου εξηγήσετε, γιατί αυτό ήταν λάθος και πια κατά τη γνώμη σας, θα έπρεπε να είναι η παροχή του Co2, ώστε να ήταν ασφαλής για 24ωρη λειτουργεία και πόσο θα μπορούσε να αυξηθεί , ώστε να πέσει και άλλο το ΡΗ. Τώρα όσον αφορά την λίπανση, σκέφτηκα να την αρχίσω για τους εξής λόγους. Εβλεπα μηδενικά νιτρικά στη στήλη του νερού, πράγμα που με έκανε να πιστεύω πως δε παράγονται αρκετά ώστε να τραφούν τα φυτά μου. Είχα δε και αύξηση αλγών που θεωρούσα όπως και ο Κώστας, ότι μπορεί να οφείλεται ακριβώς σε αυτό το λόγο. Επιπλέον, έβλεπα και κάποιο κιτρίνισμα στα λιμνοφίλια, παρά την ραγδαία αναπτυξή τους και πολύ ανοιχτόχρωμα τα νέα φύλλα, ειδικά στις Ανούμπιες και κάποια γενικότερη αδυναμία και στα υπόλοιπα φυτά, που την απέδωσα στην έλλειψη Αζώτου. Όλα τα παραπάνω, μπορεί βέβαια να είναι και φυσιολογικά και αποτέλεσμα της απότομης πτώσης αμωνίας και νιτρικών, που για είκοσι μέρες βρίσκονταν στο Θεό. Ισως απλά η απότομη μείωση των παραπάνω, με την αλλαγή του νερού, προκάλεσε τις άλγες και τα υπόλοιπα συμπτώματα. ¨Ομως λόγω έλλειψης εμπειρίας, δε μπορώ να το κρίνω, για αυτό άλλωστε και ζητώ τα φώτα σας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01869 seconds with 11 queries