Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 27-11-16, 09:38
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μπες στο calculator της seachem και δες ποσα ppm εβαλες και θα καταλαβεις. Για να σου δωσω μια ιδεα οταν εγω το χρησιμοποιουσα πριν ξεκινησω να τα φτιαχνω μονος μου τα λιπασματα, εριχνα απ το nitrogen 18 ml την εβδομαδα στα 90 λιτρα καθαρου νερου για να μπορω να μετρησω 15 ppm νιτρικα. Επισης καλιο δεν πεφτει με το συγκεκριμενο, αυτα με επιφυλαξη νη τυχον τον τελευταιο χρονο αλλαξε τη συσταση η εταιρια. Προσπαθω να σε βοηθησω παντως αλλα ενιωσα μια ειρωνια στο γραψιμο σου απεναντι μου, ελπιζω να κανω λαθος. Το πρωι που δεν θα ειμαι απο κινητο, θα μπω στο calculator της seachem για επιωεβαιωση και να σου πω ποσα ppm εβαλες στο ενυδρειο κι αν εχω δικιο ειναι πολυ λιγοτερα απ τις αναγκες των φυτων σου. Παντως περιμενε κι αλλες απαντησεις μηπως κανω λαθος, ανθρωπος ειμαι κι εγω και σχετικα νεος με τα φυτεμενα, ακομα μαθαινω κι εγω απλα απ τη μεχρι τωρα εμπειρια μου κι απ ο,τι εχω διαβασει, στην απουσια νιτρικων εντοπιζω το προβλημα σου, ειναι η κυρια πηγη τροφης των φυτων για να μπορεσουν ν αναπτυχθουν.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
-------------------------
Καλημέρα, λοιπόν μπήκα στον calculator της seachem για το nitrogen και προσπάθησα να βρω με τον αντίθετο τρόπο πόσα ppm νιτρικά βάζεις στο ενυδρείο σου. Είπες ότι βάζεις 1,5ml ημερησίως έτσι; Αυτό σημαίνει 10 την εβδομάδα αν ρίχνεις και τις 7 μέρες γιατί δεν ξέρω αν κάνεις κάποιο διάλειμμα μία μέρα οπότε παίρνω το καλύτερο σενάριο. Για να μου βγάλει τα 10ml ο υπολογιστής έφτασα ότι ρίχνω 3ppm νιτρικά, σου παραθέτω παρακάτω φωτό να δεις τον υπολογισμό. Βάζεις τα λίτρα, 250 έβαλα για τη περίπτωσή σου, έβαλα ότι έχω 0 νιτρικά κι ότι θέλω να φτάσω τα 3ppm, αυτό μου βγάζει σαν αποτέλεσμα τα 49,5 το οποίο το διαιρείς δια του 5 και βγαίνει 9,9ml για την ακρίβεια. Συγγνώμη φίλε μου αλλά με 3ppm νιτρικά επιμένω ότι είναι σταγόνα στον ωκεανό ως τροφή για τα φυτά, θες τουλάχιστον 10ppm να πεις ότι τρέφονται, ακόμα και τα 5 τα θεωρώ λίγα. Περίμενε βέβαια όπως σου είπα και στο προηγούμενο μήνυμά μου να το δουν κι άλλοι το θέμα σου να πουν κι αυτοί τη γνώμη τους, η δική μου πάντως είναι αυτή κι αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ : 27-11-16 στις 09:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries