Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-11-16, 23:20
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

[QUOTE=ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ;982886]Το 1.5 ml που εβαζες σ αυτα τα λιτρα ηταν σταγονα στον ωκεανο, θες ποοοοοολλα παραπανω για να νιωσει.
Αγαπητέ κύριε Ρομποτή.
Σύμφωνα με την seachem, την παραγωγό του flourish Nitrogen, στις οδηγίες της συσκευασίας (for Beginner) γράφει πως μία λογική δοσολογία πρέπει να είναι 2,5ml επί δύο φορές την εβδομάδα, για κάθε 160lt (40 γαλόνια δηλαδή) Αυτό σημαίνει συνολική εβδομαδιαία ποσότητα 2Χ2.5mlΧ2=10ml για 320lt. Δηλαδή 10/7 σε ημερήσια δόση, =1,43ml ημερησίως! Φαντάζομαι δε, πως μιλάει για καθαρά λίτρα. Το ενυδρείο μου κατά την Anumbias, έχει όγκο 50Χ60Χ150= 450 λτ, που είναι όμως, αν το μετρήσει κανείς με μέτρο, εξωτερικές διαστάσεις! Η πραγματική εσωτερική του χωρητικότητα, είναι 45Χ55Χ145, αν αφαιρέσουμε τα τζάμια και τα αλουμινένια πλαισια, δηλαδή 360 λτ περίπου.
Αν αφαιρέσουμε επιπλέον, 30λτ υπόστρωμα, 35λτ manado, 25lt χαλίκι και 10λτ χονδρόκοκο χαλίκι, συν άλλα δέκα λίτρα πέτρες, ξύλα, θερμαντήρες κτλ, μένουν καθαρά 250λτ χωρίς να υπολογίσουμε το εσωτερικό φίλτρο, καθώς το εξισώνουμε κάπως αυθαίρετα, με τον όγκο του νερού στο εξωτερικό φίλτρο και τις σωληνώσεις του. Ακόμη και αν θεωρήσουμε πως στα παραπάνω υποστρώματα, χαλίκια κτλ, η μισή ποσότητα του όγκου τους περιέχει νερό, πάλι δε φτάνουμε καν τα 320λτ που κατά την εταιρεία απαιτούν ανηγμένη ημερήσια δόση 1,43ml περίπου. Εγώ έριχνα 1,5 ml ημερησίως και για αυτό, το έκανα ''μετά φόβου Θεού και πίστεως'', καθώς το θεωρούσα σύμφωνα με τις οδηγίες πολύ και έχω μέσα στο ενυδρείο, και ζωντανά, ευαίσθητα στα νιτρικά όπως π.χ γαρίδες!
Εσείς πως το θεωρείτε αυτή τη δοσολογία, σταγόνα στον ωκεανό; Μπορείτε να μου εξηγήσετε που κάνω λάθος;
-------------------------
Επιπλέον στη συσκευασία του λέει πως περιέχει συνολικά Άζωτο (Ν) 1% και διαλυτό Κ υπό μορφή Κ2Ο 2%. Αρα λιπαίνοντας με αυτό το σκεύασμα προσθέτουμε και Κάλιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 26-11-16 στις 23:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries