Θέμα: 30l Νάνο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-10-16, 17:59
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή 30l Νάνο

Τίτλος ενυδρείου: Πρώτη προσπάθεια
Διαστάσεις: 40x32x28 εκ
Λίτρα: 30l
Χρόνος λειτουργίας: 2 ώρες
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: Nano power led 5watt 6500kelvin 500 lumen 6 ώρες για αρχή, 8 αργότερα.
Co2 και τρόπος διάχυσης: Excell (προς το παρόν)
Λίπανση: Υπό σκέψη
Υπόστρωμα: Tropica Aqua soil powder + χαλαζιακό χαλίκι μικρής κοκκομετρίας.
Φίλτρανση: Nano corner filter 150l/h
Θερμοκρασία: 23-24 C
pΗ: -
GΗ: -
KΗ: -
Λίστα φυτών: Bacopa australis x2, Vescicularia ferrieri x1, Micranthemum sp monte carlo x2, Hemianthus callitrihoides cuba x 2, Blyxa japonica x1, Eleocharis acicularis x2, Posgostemon helferi x1.
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων : Σε 2 εβδομάδες 6 γαρίδες (3 amano, 3 red cherry) 1-2 σαλιγκάρια (άγνωστο τι ακόμα) Σε 1 μήνα 7 danio, 3 ottos?? Ισως κάτι άλλο?

Πάνω που ήμουν έτοιμος για να ξεκινήσω με 240 η 300 λίτρα κάνοντας τα σχέδια και την λίστα του εξοπλισμού, το αμάξι μου αποφάσισε να κάψει μηχανή οπότε bye μεγάλο ενυδρείο και hi καινούργια μηχανή. Επειδή όμως η κάψα για ενυδρείο παρέμεινε, αρκέστηκα σε ένα μικρό ενυδρειάκι για αρχή ώστε να ξεγελαστώ μέχρι να έρθει η ώρα του μεγάλου και να κάνω τα πειράματά μου μέχρι εκείνη την ώρα. Σύνολο εξοπλισμού μαζί με τα φυτάκια 150 ευρώ.

Θα προσπαθήσω με τον υπάρχοντα φωτισμό και χωρίς co2, συμπληρώνοντας κανένα λίπασμα (προς το παρόν δεν έχω ιδέα αλλά διαβάζω) και excell σε χ3 δόση από αυτή που συνιστά η Seachem. Το ΠΣΚ θα προμηθευτώ και τα υγρά τεστάκια ώστε να αρχίσω τις μετρήσεις και βλέπουμε πως θα πάει. Ισως αργότερα να μπει περισσότερος φωτισμός, mini co2 σύστημα και ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο, αλλά προς το παρόν προτιμώ να προσπαθήσω όπως είναι τώρα κάνοντας οικονομίες για το κυρίως ενυδρείο.

Τα φυτά που διάλεξα είναι εν γνώση μου μία μίξη εύκολων και δυσκολότερων φυτών αλλά θέλω να τα προσπαθήσω έτσι και αλλιώς. Πάντα μπορώ να κάνω αλλαγές στη σύνθεση δοκιμάζοντας και άλλα είδη.

Αυτά. Ο θεός βοηθός. Οποιος δεν βαριέται ας κάνει οποιοδήποτε σχόλιο. Τα πάντα δεκτά και σεβαστά. Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν 15 λεπτά μετά το πλήρες γέμισμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  590
Μέγεθος:  53,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  482
Μέγεθος:  67,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  77,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6 (2).jpg
Εμφανίσεις:  430
Μέγεθος:  84,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  81,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01868 seconds with 12 queries