Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 25-09-11, 17:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δυστυχως επαναλαμβανομαι και μονο με quote μπορω να απαντησω...για να μη γραφω τα ιδια
γιαυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως εβαλα αναρτησεις επιστημονικών ομαδων που αποδεικνιουν οτι ο "υβριδισμος" στη λιμνη ειναι κατι συνηθες που αναπαραγει νεα ειδη σε τρομακτικες ταχυτητες (για την φυση) .. και οχι κατι που δεν γινεται και ειναι κακο και γι αυτο θα πρεπει να προσεχουμε να μην εξαναγκαζουμε τα ψαρακια μας στο ενυδρειο να το κανουν...
σου απαντω εδω


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
"η φυση κανει υβριδια σε εκαττομυρια τονων νερου και με αναριθμητα ειδη διαθεσιμα να "επιλεξουν" αρα μπορω κι εγω με 3 ειδη που μου αρεσουν εμενα σε 1,5 μετρο ενυδρειο."

δε μπορουμε να συγκρινουμε τον υβριδισμο στη φυση που γινεται υπο προυποθεσεις (τοσο επιλογης ειδων οσο και περιβαλλοντικων συνθηκων) με τον υβριδισμο που προκαλουμε εμεις βαζοντας ψαρια ασχετα και συμφωνα με το γουστο μας.

αυτο δε μου λεει οτι μπορω να το παιξω "μητερα-φυση" στο ενυδρειο μου και να ανακατευω οτι θελω αλλα κυριως μετα να λεω οτι αυτο που δημιουργησα συμβαινει και στη φυση με τον ιδιο τροπο.

η τυχαια μειξη ειδων με δικα μας κριτηρια και μονο σε εναμιση μετρο....δεν μπορει να συγκριθει στο ελαχιστο με τις επιλεκτικες διαδικασιες της φυσης (ειτε προκειται για μεταλλαξεις ειτε για υβριδια ειτε για οτιδηποτε).
οσο γιαυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να το πω πιο απλα πιστευω οτι αν βαλει καποιος 1000 afra και ενα μονο θυληκο metriaclima σε μια δεξαμενη 100.000 λιτρων ή αν θελετε σε ενα κλειστο κολπο της λιμνης... ε τοτε συμφωνα με τις μελετες συντομα θα εχει ενα πορτοκαλι ψαρακι με καθετες μαυρες γραμμες και μια ασπρη ριγα στα ραχιαιο....
και να γινει θα ειναι επειδη το εξαναγκασες εσυ. στη φυση αυτος ο συνδυασμος μπορει να μη συνεβαινε για χιλιαδες χρονια η και ποτε...και πολυ περισσοτερο μερικα τυχαια υβριδια μπορει να ηταν καταδικασμενα και η μορφη που εσυ παραγεις στη φυση...να μην ηταν ποτε περαστικη απο τον πλανητη γη. γιατι και για αυτο σου απαντω παραπανω..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
υβριδισμο που προκαλουμε εμεις βαζοντας ψαρια ασχετα και συμφωνα με το γουστο μας.

αυτο δε μου λεει οτι μπορω να το παιξω "μητερα-φυση" στο ενυδρειο μου και να ανακατευω οτι θελω αλλα κυριως μετα να λεω οτι αυτο που δημιουργησα συμβαινει και στη φυση με τον ιδιο τροπο.

...... ουτε ξερουμε οτι ειναι σωστα τα υλικα μας αλλα και ουτε οτι αυτο που δημιουργησαμε στη φυση θα επιβιωνε και θα προσαρμοζοταν καλα.

η τυχαια μειξη ειδων με δικα μας κριτηρια και μονο σε εναμιση μετρο....δεν μπορει να συγκριθει στο ελαχιστο με τις επιλεκτικες διαδικασιες της φυσης (ειτε προκειται για μεταλλαξεις ειτε για υβριδια ειτε για οτιδηποτε).
στον επιλογο σου βλεπω να συμφωνουμε τελικα ...οχι στο αν κατι μπορουμε να το κανουμε...αλλα στο αν πρεπει να το κανουμε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02042 seconds with 11 queries