Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 02-09-18, 18:30
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lyra Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραια η κατασκευη σου !! Συγχαρητηρια !! Αλλα γιατι να μπεις στο κοπο για ολο αυτο και να μην βαλεις μια καλτσα ?? Ουτε ταλαιπωρια ουτε τιποτΑ...τα σφουγγαρια δεν κρατανε την βρωμα ... Απλα την επιβραδυνουν.

Κατ' αρχήν όπως είπα είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω sump επομένως θα πειραματιστώ αρκετά και κάθε άποψη είναι σεβαστή. Τώρα όσον αφορά τη χρήση της κάλτσας έχω πολλούς ενδοιασμούς. Σίγουρα θα χρειαζόταν και για εκείνη μία κατασκευή ώστε να τη συγκρατεί και να περνάνε οι σωλήνες μέσα ενώ θα έπρεπε να χρησιμοποιηθούν τουλάχιστον 2 κάλτσες μία για τη σιφοναριστή κατεβασιά και μία για την ελεύθερη. Επίσης από ότι έχω διαβάσει βουλώνουν πάρα πολύ εύκολα και με τις κιχλίδες που έχω στο ενυδρείο αυτό θα ήταν ένα μόνιμο πρόβλημα και δε θα ήθελα κάθε εβδομάδα να ασχολούμαι με τις κάλτσες διότι αν βουλώσουν θα προκαλέσουν μεγάλο πρόβλημα και πιθανών πλημμύρα. Όσο για τα σφουγγάρια τα είχα πάντα στα εξωτερικά μου φίλτρα και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με τη φίλτρανσή τους. Δε θεωρώ ότι δεν συγκρατούν τη βρωμιά ίσα ίσα που σε όλα μου τα φίλτρα ο κύριος όγκος της μούργκας βρίσκεται πάνω στα σφουγγάρια. Επίσης προσφέρουν εκτός από μηχανική φίλτρανση και βιολογική μετά από λίγο καιρό. Τέλος προστατεύουν τα βιολογικά υλικά από το να βουλώσουν από τη βρώμα. Επομένως δεν πιστεύω ότι μόνο την επιβραδύνει.



Τέλος θεωρώ το κόστος για τις κάλτσες αδικαιολόγητα υψηλό εκτός αν κάνω λάθος σε αυτό γιατί δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ. Αν έχεις κάποια καλή πηγή και θες να τη μοιραστείς μπορείς να την πεις για να το ψάξω και παραπάνω και ίσως να το δοκιμάσω και στο μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries