Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 11-03-06, 01:58
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γνωμη καθαρη δικη μου : αλλαξε ολο σχεδον το νερο του ενυδρειου με τη μια ...ασε λιγο ισα ισα μην ψοφησουν τα ψαρια ...θα πρεπει να προετοιμαστεις καταλληλα (ζεστο νερο ετοιμο , το αντιχλωριο stand by και κανα διωρο διαθεσιμο)

Και εξηγω:
τις προαλλες μετεφερα ενα ενυδρειο απο το σαλονι στο διαδρομο ...120 λιτρα , φυτεμμενο καργα και ψαρια απο ραμς και corry's μεχρι tetras ....για την μεταφορα επρεπε να αδειασει σχεδον ολο το ενυδρειο ...το να μπουν τα ψαρια σε αλλο μικροτερο ενυδρειο προσωρινα δεν γινοταν γιατι αντε πιαστα με τοσα φυτα ...οποτε το αδειασα ολο !! 3-4 ποντους αφησα μεσα ...μετα την επιτυχημενη μεταφορα , αρχισα να βαζω νερο σε 3 δοσεις των 30-35 λιτρων με διαστηματα μισαωρου..επειδη το φιλτρο ειχε ξενερισει και δεν μπορουσα να το χρησιμοποιησω για να κυκλοφορει το νερο και να δρασει γρηγορα το αντιχλωριο , εβαλα ενα κυκλοφορητη ...μου πηρε κανα 2 ωρο η δουλεια αλλα το ενυδρειο και μετεφερθει και εγινε γυαλι ...πριν τη πρωτη δοση φρεσκου νερου , εριξα και ενα καλο καθαρισμα στα τζαμια ...φυσικα δεν εχασα ψαρι (μην σου πω οτι μετα απο καμμια ωρα ηταν πιο χαρουμενα απο ποτε)...

αυτη τη λυση προτεινω εγω για να τελειωνεις αμεσα , αφου βλεπω οτι αυτο σε καει (η αμεση λυση) ... Μπορεις να πας σιγα σιγα με 20% αλλαγες αλλα δεν βλεπω το λογο...μπαμ και κατω .Για τα υπολοιπα που σου ειπαν περι φωτισμου και λιπασματος , συμφωνω απολυτα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 11-03-06 στις 02:11
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02192 seconds with 11 queries