Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 10-12-04, 16:30
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Η χρηση της τυρφης γινεται συνεχως.
Αλλαζουμε την τυρφη οταν δουμε οτι ειναι ανενεργη.Συνηθως η διαρκεια της ενεργης τυρφης δεν κραταει παραπανω απο μηνα.Αλλες φορες ισως λιγο περισσοτερο και αλλες λιγοτερο.
Αυτο το καταλαβαινουμε απο τις ενδειξεις του PH,KH,GH.Αν δουμε οτι αρχιζουν και ανεβαινουν οι μετρησεις μας χωρις λογο, τοτε σημαινει οτι πρεπει να αλλαξουμε την τυρφη.
Η ποσοτητα της τυρφης εξαρταται απο τα λιτρα που εχουμε.
Σχετικα με τον ανθρακα-τυρφη.Λεγεται οτι ο ανθρακας απορροφαει καποιες ουσιες απο την τυρφη με αποτελεσμα να μην ειναι τοσο αποτελεσματικη.Εγω προσωπικα δεν εχω αναλογη εμπειρια γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ανθρακα και τυρφη μαζι.

Αν και ειμαι κατα των χημικων...μπορεις να χρησιμοποιησεις PH DOWN αλλα και παλι εξαρταται απο τα λιτρα γιατι σε καθε αλλαγη θα πρεπει να ριχνεις συνεχεια.Που αυτο σημαινει πολλα μπουκαλια και λεφτα

Δοξα το θεο οσοι εχουν δισκους ξερουν πολυ καλα τι σημαινει αλλαγη νερου.


Θελουν καθαρο νερο.Αυτο σημαινει αλλαγες νερου και μια ικανοποιητικη ροη.Οχι υπερβολες.


Παράθεση:
Μία πληροφορία που είχα ήταν ότι οι περισσότεροι δίσκοι που δίνονται στο εμπόριο είναι στείροι και δεν μπορούν να ζευγαρώσουνε. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια και θα ήθελα και την δική σας γνώμη.
Αυτά προς το παρών.
Δεν ισχυει κατι τετοιο.Διαφορετικα δεν θα υπηρχαν καθολου γεννες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries