Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 23-09-13, 00:08
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Unhappy Αποδεκατισμός των CPD

Άσχημα νέα .
Πριν τρεις ημέρες, στις 19/9 σταμάτησα τη θεραπεία και έκανα μια αλλαγή 50%. Δεν χρησιμοποίησα άνθρακα στο φίλτρο. Επίσης, χαμήλωσα τη θερμοκρασία σταδιακά (μου πήρε δυο ημέρες) στα κανονικά επίπεδα των 23°C. Σήμερα, 22/9 έκανα ακόμα μια αλλαγή 50% περίπου. Δυστυχώς, από εχθές έχω συνεχόμενουs θανάτους CPD .
Χθες πέθαναν τρία και άλλα δύο σήμερα. Παρουσιάζουν συμπτώματα dropsy, αλλά δεν ξύνονται (ούτε τα white minnow). Βέβαια, και προ διμήνου στην πρώτη εμφάνιση της αρρώστιας, το μοναδικό CPD που πέθανε είχε dropsy. Απ’ ότι φαίνεται αυτή η αρρώστια στα CPD εμφανίζει dropsy.
Οι μετρήσεις είναι άψογες (αμμωνία και νιτρώδη μηδέν, νιτρικά ούτε 10ppm – λογικό με τις σχεδόν 50% αλλαγές ανά διήμερο και πολύ λίγο τάισμα).
Δεν γνωρίζω αν έκανα κάποιο λάθος και η εξέλιξη είναι τόσο άσχημη. Η αλήθεια είναι ότι τώρα, στην δεύτερη εμφάνιση της αρρώστιας, έκανα πολύ πιο βαριά θεραπεία από την πρώτη φορά (διπλάσια ποσότητα flagyl & σημαντική αύξηση θερμοκρασίας).
Υποψιάζομαι ότι απλά δεν πέτυχε η θεραπεία, αλλά από την άλλη, επειδή δεν ξύνεται κανένα white minnow (ούτε και CPD βέβαια, αλλά έχουν μείνει πια ένα - δυο μόνο) δεν είμαι σίγουρος και φοβάμαι ότι μπορεί απλά η βαριά θεραπεία να καταταλαιπώρησε τα CPD και να αρρώστησαν από κάτι άλλο.

Για να μην την πατήσει κανείς άλλος, θα ήθελα την γνώμη σας. Τι πιστεύετε εσείς, η θεραπεία παραήταν υπερβολική, και αν και η ασθένεια νικήθηκε τα ταλαιπωρημένα CPD έπαθαν κάτι άλλο; Ή, μήπως, η αρχική ασθένεια δεν θεραπεύτηκε και, βρίσκοντας αδυνατισμένα τα ψάρια από τη βαριά θεραπεία, τα αποτέλειωσε;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries