Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 25-07-13, 00:55
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν εχεις και ολο το βιολογικο υλικο μεσα,ταισες κιολας(εστω κιαυτο το λιγο) και γιαυτο ανεβηκε.μην ταισεις αυριο και ξαναμετρα
Είναι πιθανό γιατί έχω αφήσει το 1/4 της βιολογίας αφού δε χωρούσε άλλο στο φίλτρο του κινέζου. Σημερινές μετρήσεις (χωρίς τάισμα):
0,25 αμμωνία
0 νιτρώδη
<5 νιτρικά

Η μέρα της ενυδρειακής μαρμότας.

Όλο και περισσότερο είμαι πεπεισμένος ότι κάτι έτρεχε με το φίλτρο. Δε μπορεί τα ίδια ψάρια στο 25% του νερού τους να μην ανεβάζουν νιτρικά με τίποτα. Εκτός και αν το siporax είναι νεκρό. Θα έμενε όμως στο 0,25 η αμμωνία μέσα σε μια μέρα?

Τα api μετρούν και ελεύθερη και ιονισμένη νομίζω. Οπότε με ένα υποθετικό ph 7 και 26,8 οC μου δίνει 0.001603047031186953 mg/lt ελεύθερης. Το θέμα είναι από ποιο σημείο και μετά ανησυχούμε?

Παράθεση:
Αααα ωραια δεν θα παει και χαμενο το nicname σου
Κάτσε καλά. Τόση ανάπτυξη έρχεται ένα nickname δε θα διπλασιάσουμε?...

Παράθεση:
Μπορεις να κανεις παραγγελεια ενυδρειο σε οτι διαστασεις θελεις.
Samla εχει και πιο μικρα.
Για παραγγελία επί του παρόντος δε το βλέπω. Δε ξέρουμε τη τύφλα μας ακόμα για να πούμε ότι θα παραγγείλουμε. Όταν μετά από κάποιο καιρό έχουμε τις γνώσεις για να ξέρουμε τί μας ενδιαφέρει θα το συζητήσουμε.

Παράθεση:
Samla εχει και πιο μικρα.
Να'σαι καλά είμαι ήδη ο ευτυχής κάτοχος ενός 65λιτρου. Να'ναι καλά ο φίλος το άλλαξε. Από αύριο ξεκινάω στήσιμο. Η διαδικασία ποια να είναι? Βράσιμο βυθός πάλι,καθάρισμα φίλτρο, αλλαγή σφουγγαριών και βράσιμο siporax, μεταφορά μπολιού από το κινέζικο πίσω, μεταφορά ψαριών συχνές αλλαγές και μετρήσεις?

Παράθεση:
80χ60χ40 ειναι 192 λιτρα, και αν παρεις τζαμια απο leroy merlin δεν κοστιζουν πανω απο 30 ευρω (80χ40χ40 εχουν 22 ευρω με 6ρι τζαμι μαζι με τις κοντρες + τη σιλικονη).
Υποθέτω ότι το αναφέρεις ως οικονομικό μέτρο σύγκρισης, γιατί ως μέγεθος ο δικός μας χώρος δυστυχώς μέχρι 101χ31 παίρνει. Στο ύψος δεν έχουμε θέμα αλλά αν ξεφύγουμε από τα 50 cm θεωρώ ότι μάλλον θα είναι δύσχρηστο στη συντήρηση. Η τιμή που αναφέρεις σπάει κόκαλα θα το ψάξω και στις διαστάσεις που μας ενδιαφέρουν,γιατί αν θυμάμαι καλά το calculator γύρευε από 10άρι έως 12άρι τζάμι. Θυμάσαι με τί συντελεστή ασφαλείας είχες πάρει το 6άρι?

Παράθεση:
Πριν φτιαξω το πρωτο μου κι εγω το φοβομουν, αλλα τελικα αν δεις τα βιντεακια στο youtube και αν κατσεις να φτιαξεις ενα μονος σου θα δεις πως ειναι γελοιο, απλα η μοναδικη προσοχη που θελει ειναι να μην κανει φυσαλιδα η σιλικονη (κατι που το πετυχαινει και ατζαμης με λιγη προσοχη)
Να 'σαι καλά γιατί μου δίνεις κουράγιο για την τρέλα. Έχω δει διάφορα βιντεo και θεωρούσα ως πρόβλημα την σταθερή ροή σιλικόνης από το πιστόλι και όχι τις φυσαλίδες, τώρα με προβληματίζουν και τα δύο. Θα διαβάσω πρώτα λίγο από το DIY τμήμα και θα σας πρήξω αν δε βρω απαντήσεις.

Παράθεση:
Το ιδιο ισχυει και για επιπλα φυσικα αφου με κοντρα πλακε θαλασσης (η και με συνδυασμο dection η οτι αλλο θες) μπορεις να φτιαξεις επιπλα απιστευτης αντοχης που δεν εχουν καμια σχεση με τα πριονιδια που μας πουλανε
Με τα έπιπλα μας κλέβουν καθημερινά, όπως λες με ροκανίδια. Για να καταλάβεις, πριν κανά μήνα μου γύρευαν για ένα έτοιμο πάγκο για το μπάνιο 450 €. Πήρα δυο ρετάλια από κόντρα πλακέ θαλάσσης και τα βίδωσα - κόλλησα μεταξύ τους να γίνει παχύς ο πάγκος και τα έστειλα και λουστραδόρο για λάκα σύνολο 50€ ακριβώς ίδιες διαστάσεις. Εμφανισιακά δεν τα ξεχωρίζεις. Τώρα από θέμα αντοχής θα σου πω μετά από κάποια χρόνια, αλλά πιθανολογώ ότι το κόντρα πλακέ θα με βγάλει παλικάρι.

Παράθεση:
διαφανη bison για ενυδρεια εβαλα.εστειλα την πεθερα μου που ζει αθηνα στο practiker και μου την πηρε.
Φαίνεται να έχει πολλούς οπαδούς η bison. Έχω ένα φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με τέτοια υλικά. Θα ρωτήσω και θα μεταφέρω καμιά γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02699 seconds with 11 queries