Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 19-02-11, 00:14   #1
Μην με βρίσετε...
 
Το avatar του χρήστη amangos
amangos
Member
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος 19-02-11, 00:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ξεκινήσει το ενυδρείο μου πριν 2 μήνες. Το φόρουμ το είχα βρει το 2007, αλλά με είχε πιάσει πονοκέφαλος, και αποφάσισα τότε να μην ασχοληθώ με τα ενυδρεία...

Τέλος πάντων, τον περασμένο Δεκέμβρη ξεκίνησα.

Έστρωσα το ενυδρείο για κάνα μήνα, σύμφωνα με τις συμβουλές του πετσοπ που μου συστήσανε, και μετά έβαλα ψαράκια και λουλούδια όλα μαζί.

Μετά... ανέβηκαν τα ΝΗ3 και ΝΗ4, περίπου για 20 μέρες... Μετά έπεσαν αυτά, και πρόσθεσα 6 γαρίδες (3 αμανο και 3 κόκκινες που δεν θυμάμαι πως λέγονται) και 2 ψαράκια που μοιάζουν με νέον, που το ένα φαγώθηκε από τα πρώτα ψάρια, τελικά κατάφερε και επιβίωσε μόνο το ένα.

Η εικόνα του ενυδρείου (καθώς και όλα τα ψαράκια) είναι στο πιο κάτω βιντεάκι που έφτιαξα εχθές. Αύριο το πρωί θα κάνω τα εβδομαδιαία τεστ, και θα σας πω τα αποτελέσματα. Γενικά οι δείκτες είναι ph7, no2 μηδέν, ΝΗ3 και ΜΗ4 (είναι κοινό το τεστ) στο 0,5.

Έχω διαβάσει (κατόπιν εορτής) όλα σχεδόν τα θέματα για αρχαρίους, και με έχει πιάσει ξανά πονοκέφαλος, καθώς και τύψεις ότι έχω κάνει πολλά λάθη.

Έχω βάλει αυτό το άθλιο βαρέλι, που δεν μου αρέσει και θέλω να το βγάλω. Τα ψαράκια υποτίθεται πως είναι κοινωνικά (από ότι μου είπανε από το πετ σοπ).

Στην αρχή δεν άναβα συχνά το φως, και τα λουλούδια πήγαιναν κατά διαβόλου. Τον τελευταίο καιρό το ανάβω 12 με 14 ώρες, και προσθέτω και ένα υγρό λίπασμα.

Κάποια δείχνουν να αναπτύσσονται καλά, το μεσαίο δεν δείχνει καλά. Το κλάδεψα, πέταξε νέα βλαστάρια, αλλά δεν δείχνει και τόσο υγιές.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

http://www.youtube.com/watch?v=bHSzd...layer_embedded
Εμφανίσεις: 5746
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02030 seconds with 12 queries