Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 24-06-13, 09:46
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Η συνδεσμολογια του STC-1000 βρισκεται εδω, με γεφυρωσεις.
Ευχαριστώ για το link. Ευτυχώς μας έκατσε καλά η συνδεσμολογία.

Βλεποντας και κανοντας θα το πας. Στα δικα μου για παραδειγμα, δεν εχω βασεις σιλικονης και κραδασμους δεν εχω. Με τρυπημενο καπακι, εννοειται.
Να σου πω, επειδή δε βλέπω να ανεβάζει θερμοκρασία -παρά τη ζέστη -σκέφτομαι σε πρώτη φάση να μη τρυπήσω και να περιμένω. Αν είναι η όλη ιστορία να δουλεύει 10 μέρες το χρόνο, σε καύσωνα, ίσως να μην αξίζει το τρύπημα.

Αφου εχεις controller, μη σε ανησυχει η αυξομειωση. Ρυθμισε το σε αποκλιση 0,3 βαθμους (ελαχιστη συνατη) και δεν θα ξεφευγεις απο εκει. Σαν χρονος, παντως, νομιζω ειναι μια χαρα.
Θεωρητικά το θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας για όλα τα ζωντανά που έχουμε μέσα το έχω υπολογίσει από 22-28. Προς το παρόν και επειδή μέχρι στιγμής δεν έχω δει πάνω από 25,8 το έχω σετάρει στους 25 με απόκλιση 2, και στην ουσία δεν έχει πάρει ποτέ μπροστά παρά μόνο στα τεστ που είχα κάνει. Πρέπει λες να κατεβάσω την απόκλιση ?

Υπαρχει περιπτωση να μην πιασει, οποτε μην απογοητευτεις. Υπαρχουν και πιο ευκολα φυτα για ξεκινημα απο τα "γρασιδακια".
Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τόσο πολύ για φυτά. Από το link που είχε δώσει ο Delta, φαινόταν να ταιριάζει στο προφίλ του ενυδρείου.
Θερμοκρασία: 10 - 28° C
ph: 5,5 - 8
Φωτισμός: Χαμηλός - Υψηλός
Ρυθμός ανάπτυξης: Πολύ μεγάλος
Απαιτήσεις: Μικρές
Και να μη πιάσει πάντως θα προσπαθήσουμε κάτι άλλο. Για νέες ήττες, για νέες συντριβές...


Το λιπασμα δεν επιβαρυνει το νερο, αλλα το εμπλουτιζει με θρεπτικα για τα φυτα σου. Αλλα αν δεν εχεις πολλα φυτα για να απορροφησουν τα θρεπτικα, οι αλγες θα βρουν ευκαιρια να το κανουν και δεν θα αργησουν να εμφανιστουν. Τα λιπασματα τα ριχνουμε με ιδιαιτερη φειδω, αν δεν υπαρχει αρκετη φυτομαζα στο ενυδρειο. Σκεψου οτι η προτεινομενη δοσολογια αφορα φουλ φυτεμενο ενυδρειο.
Αυτό είναι κάτι που δε το γνώριζα. Η αλήθεια είναι ότι το νερό πήρε μια ελαφρά πράσινη απόχρωση, αλλά δεν πολυέδωσα σημασία, γιατί μόλις έφερα το γλαστράκι σπίτι και το έβαλα όπως ήταν στο ενυδρείο (είχε ταλαιπωρηθεί από τη μεταφορά) έβγαλε κάτι καφε-πράσινα ζουμιά. Άρα να δοκιμάσω τη μισή από την προτεινόμενη για τα 60 λίτρα ποσότητα?

Για το συγκεκριμενο φυτο, ισως θα ηταν το μονο που θα ειχε νοημα σε σχεση με το flourish. Αλλα θα ελεγα καλυτερα να μη βαλεις ακομα, μεχρι να αποφασισεις πως θα το κανεις το ενυδρειο.
Η οριστική απόφαση θα ληφθεί στις διακοπές μαζί με την ενδιαφερόμενη.

Εγω ειμαι της συχνης χρησης σκουπας βυθου, ακομα και σε φυτεμενα ενυδρεια. Τα θρεπτικα προτιμω να τα δινω αλλιως. Μη φανταστεις οτι θα γινουν και θαυματα απο τα οργανικα.
Και εμένα με εκνευρίζει να βλέπω τη λευκή άμμο συνέχεια λερωμένη. Αυτή τη βδομάδα όμως δεν σκούπισα και παρατήρησα ότι στις 4-5 μέρες όλα τα οργανικά είχαν σχεδόν αποσυντεθεί. Είχε μείνει μια γκρι καφέ ομοιόμορφη μάζα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01860 seconds with 11 queries