Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 22-07-09, 15:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα Endlers που κυκλοφορουν πλεον προερχονται ολα απο τις γεννες του george1981.Εχω κι εγω μερικα και εχω χαρισει ηδη καποια μικρα.
Ψαχνοντας για την γνησιοτητα τους βρηκα τα εξης: Το ειδος περιγραφηκε απο τον Franklyn F.Bond to 1937.Η μορφη που εχουμε ειναι η πρωτοτυπη μορφη (black bar) που συνελεξε ο John Endler το 1975 απο την λιμνη Laguna de malaguena στην Δ.Βενεζουελα.
Τα ψαρακια αυτα συναντωνται στην φυση μονο σε ενα συμπλεγμα λιμνων σε αυτη την περιοχη. Οι τελευταιες εισαγωγες αγριων ατομων εγιναν το 2004-2005. Υπαρχουν αρκετες γνησιες μορφες ακομα, καθως και δεκαδες ρατσες εκτροφης: http://www.swampriveraquatics.com/
Το ειδος απειλειται με εξαφανιση λογω καταστροφης του βιοτοπου απο εντονη οικιστικη δραστηριοτητα και την δημιουργια χωματερης στην λιμνη Laguna de Patos.
Aν σκεφτει κανεις οτι το ειδος ηταν απομονωμενο για χιλιαδες χρονια , φανταζομαι οτι αντεχει την ενδογαμια πριν αρχισει ο εκφυλισμος του (προσωπικη αποψη μου), και δεν συντρεχει λογος αμεσης ανησυχιας για το αμεσο μελλον. Αν χρειαστει να γινει ανανεωση των γονιδιων θα μπορουσε να γινει προσεκτικα ,με εισαγωγη αιματος απο guppy και κλειστη εκτροφη για 27 γενεες οποτε και οι απογονοι θεωρουνται παλι γενετικα 100% γνησιοι. Αν βεβαια βρεθουν καποια γνησια ξανα στην αγορα θα βολευε πολυ περισσοτερο.
Προς το παρον οσοι τα αποκτουν ας τα κρατουν "καθαρα" μιας και το ειδος στη γνησια μορφη του ειναι πολυ σπανιο στην ευρωπαικη τουλαχιστον αγορα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries