Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-05-11, 15:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Αnax immaculatus -μεταμορφωση.

Περπατωντας στα βουνα της Σαμου, ειχα την τυχη να φωτογραφισω αυτη τη σπανιοτητα ! Με μεγεθος μεγαλυτερο της πιο γνωστης Anax imperator, ειναι η μεγαλυτερη λιβελλουλα της Ευρωπης και μια απο τις πιο σπανιες επισης.
Η εξαπλωση της Αnax immaculatus εκτεινεται κυριως στην Ασια και στην Κυπρο και στην Ευρωπη αναφερεται μονο στην ΝΑ Ελλαδα.
Γι αυτο το λογο βρισκεται στην κοκκινη λιστα με τα απειλουμενα ή ευαλωτα ειδη και προστατευεται.

Το ματι μου επεσε τυχαια σε μια κοιλοτητα σαν μικρο υδραγωγειο και διεκρινα κατι παραξενο μεσα στο μισοσκοταδο. Εσκυψα προσεκτικα και μολις το ματι μου συνηθισε στο σκοταδι, ειδα μια τεραστια λιβελλουλα νε εχει μολις μεταμορφωθει σε τελειο εντομο.






λιγο πιο διπλα, υπηρχε αλλο ενα παλιο κελυφος προνυμφης πραγμα που σημαινει οτι τουλαχιστον αλλο ενα ατομο πεταξε απο εκει πριν λιγες μερες.
Η προνυμφη ειναι πολυ μεγαλη και τα σαγονια της εφιαλτικα...






Εβαλα το χερι μου προσεκτικα και εβγαλα το εντομο μαζι με το κελυφος για να μην το βλαψω, και την (θηλυκια) τοποθετησα πανω σε ενα χαμηλο κλαδι , ωστε να την βγαλω μερικες φωτογραφιες..









Δεν μπορουσε ακομα να πεταξει. Ο σκελετος δεν ειχε σκληρυνει αρκετα και τα ματια της ηταν ακομα γαλκτωδη και θολα.



Αφου εβγαλα τις φωτος που ηθελα, την αφησα εκει κρυμμενη αναμεσα στα κλαδια και εφυγα. Μεχρι το βραδυ, σιγουρα θα ειχε καταφερει να απογειωθει, αρχιζοντας το ντεμπουτο της ως ενας επιδεξιος και κορυφαιος εναεριος θηρευτης.

Ακομα δεν μπορω να πιστεψω την τυχη μου. Το ειδος αυτο το ηξερα μονο απο φωτογραφιες και πραγματικα εξεπλαγην τρομερα που αντικρυσα ενα ασιατικο ειδος στο νησι.
Νομισα οτι αναφεροταν μονο στην Ροδο και στην Κυπρο στους χαρτες εξαπλωσης αλλα τελικα ισως να υπαρχει και σε αλλα μεγαλα νησια του Β.Αιγαιου.
Ισως παλι να ειναι η πρωτη φωτογραφιση και αναφορα στην Σαμο αυτου του ειδους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01791 seconds with 11 queries