Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 03-10-11, 01:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Λοιπον...αργησα αλλα θα παραθεσω κι εγω την αποψη μου.
Το Νο3 σε κερδιζει με την πρωτη ματια και σε αυτο βοηθαει και η καλυτερη φωτο. Κριμα που η ADA δεν αναδεικνυει τα νικητηρια ενυδρεια σε καποιο site να βλεπαμε και τα υπολοιπα σε καλυτερη αναλυση.

Οποτε και για μενα το Νο3 ειναι το πιο εντυπωσιακο και πιο κοντα στο γουστο μου.Δασος ομως εχει ξαναγινει και η ιδεα δεν ειναι και τοσο πρωτοποριακη.

Αλλα...
Το grand prize ειναι πραγματι ΜΟΝΑΔΙΚΟ !!! δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο ποτε. Το στησιμο του βραχου ειναι ευφυες κατα την αποψη μου, για 2 λογους:
-θυμιζει κοραλλιογενη υφαλο στους σχηματισμους του.
-εξυπνα τοποθετημενα οι μεγαλοι ογκοι πετρων μπροστα και οι μικροτεροι πισω, δινουν απιθανη αισθηση προοπτικης και το ενυδρειο φαινεται σαν να εχει 3 μετρα βαθος. Τα ψαρια που φαινονται σαν κουκιδες στο πισω μερος προσδιδουν ακομα μεγαλυτερη αποσταση και ξεγελουν το ματι και τον φακο.

Ας δουμε τωρα μερικα πραγματακια για τον δημιουργο αυτου του ενυδρειου...

Ο κυριος Long Tran Hoang δεν ειναι κανενας πρωταρης στους διαγωνισμους και τα τελευταια 3-4 χρονια εχει δημιουργησει εκπληκτικα aquascapes.
Δειτε..







IAPLC 2008- No 5


IAPLC 2010-No8



και για το 2011 νικητης !


Απο μενα respect !! μου αρεσει και σεβομαι οτι δεν προσπαθησε να αντιγραψει τις μοδες και τις τασεις προηγουμενων διαγωνισμων, αλλα διατηρησε ενα δικο του στυλ (που διαφαινεται απο το προηγουμενο ενυδρειο του) και το τελειοποιησε.
Κατα τη γνωμη μου αξια νικητης για φετος. Οσο και να μου αρεσει το νο3 του Ρωσου, δεν μπορω να μην παραδεχτω οτι το Νο1 ειναι πολυ πιο τεχνικο , ανωτερο και ξεχωριζει για καποιον που εχει εμπειρη ματια και γνωριζει ποσο δυσκολο ειναι το συγκεκριμενο στησιμο.
-------------------------
Oσο για το Νο2...
τα λεει απλα και συντομα ο φιλος μας εδω: http://acuariorosa.com/2011/09/21/ob...rded-on-iaplc/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 03-10-11 στις 01:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 11 queries