Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-10-18, 22:31
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με ανησύχησαν τα 2 σαλιγκάρια αλλά τα 20-30 που ανέφερες
Τα φυτά που ανέφερα μεγαλώνουν σχετικά αργά αλλά μη σε τρομάζει αν μεγαλώνουν και γρήγορα. Στους μονομάχους αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα.
Για φίλτρο όπως είπα υπάρχουν πολλές επιλογές. Εγώ έχω "κόλλημα" με τα Eheim (πχ θα έβαζα ένα 2215 ή ένα eXperience 150 ή 250) αλλά βρίσκεις και κινέζικα που κάνουν τίμια τη δουλειά τους για τα λεφτά τους.
δηλαδή σε 75 λίτρα πόσα σαλιγκάρια θα έβαζες? και πόσα σε 20 λίτρα ωφέλιμο?

πολύ χρήσιμο αυτό για το φίλτρο σε ευχαριστώ. είναι και αθόρυβα αυτά που προτείνεις?
Update* τα φίλτρα που μου προτείνεις βλέπω είναι αρκετά μεγάλα, για ενυδρεία έως 350 λίτρα. θεωρείς ότι είναι κατάλληλα για ενυδρεία 75 λίτρων? γιατί φαντάζομαι θα γίνει πλυντήριο εκεί :P

δεν μου αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα και γενικά οι ζούγκλες στα ενυδρεία, είμαι του πιο μίνιμαλ. αν μπορούσα να μην βάλω και καθόλου φυτά δεν θα έβαζα και θα άφηνα μόνο πέτρες και ξύλα, αλλά είναι απαραίτητα για το οικοσύστημα.

από τα ενυδρεία ποιο προτείνεις?
εσύ σε ένα τέτοιο ενυδρείο τι θα έβαζες με τον μονομάχο? δεν βαριέμαι να διαβάσω προφανώς αυτά που μου έστειλες, απλά θέλω την έμπειρη σου γνώμη.
*update. διάβασα από αρκετούς χρήστες ότι όντως δεν πάει με τα γκάπυ, λόγω ίδιου σωματότυπου, όμοιας ουράς και άλλων συνθηκών νερού. αυτό ισχύει και για τις μονομαχίνες σωστά? ότι δηλαδή ούτε αυτές δεν πάνε με τα γκάπυ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01451 seconds with 11 queries