Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-04-18, 20:11
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Άρρωστα Neon?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 20lt (ενυδρείο καραντίνας)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Ιανουάριος 2018
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Ιανουάριος 2018
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 22 Νeon,Cardinals,Green Neon,
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 3 Ramshorn
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26-28
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά την εβδομάδα 20-30 %
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 11/4/18
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά την ημέρα/ Tetra Min Tropical Flakes
11. ΦΙΛΤΡΟ : Hailea RP-200, Resun Filter Magi 200 l/h
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7,6
KH:6
GH:7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: api
ΣΤΙΚΣ: JBL για ph,kh,gh
Ηλεκτρονική: oxi
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: σχεδόν όλα, κάποια επηρεάστηκαν λιγότερο έχουν επανέλθει τα πτερύγια τους ( green neon )
2. ΔΕΡΜΑ:ξέφτισμα άνω κ κάτω πτερύγια, παραμόρφωση στο στόμα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κανονική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : κανονικά/φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: μέσα Δεκέμβρη 2017
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Αρχικά αλάτι, Bactopur, Tetra Medica, Mycopur ( Οι θεραπείες αυτές έγιναν στο αρχικό ενυδρείο 60 λτ πριν μεταφερθούν σε καραντίνα)σε full κύκλο για τα ανάλογα λίτρα , και στη καραντίνα Augmentin 500μγ για 10 ημέρες
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Καμία
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :Ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: 40-50%
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :Ναι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :Ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τα πρώτα συμπτώματα αρχικά ήταν ότι μετά το φαγητό κάποια έδειχναν να δυσκολεύονται να κολυμπήσουν ( σαν swimm bladder), κάτι που όμως σταμάτησε με το να μουλιάζω τις νιφάδες πρώτα.

Το σπίτι τους όπου κ όλα ξεκίνησαν είναι ένα Ηailea 60 lt, κ ήταν μαζί με 4 guppies, 4 αρλεκίνους, 4 glowlight tetra, 2 plecos Κ 2 beaufortia ( τα οποία κ δεν έδειξαν κανένα σύμπτωμα) . Ενώ αμμωνία κ νιτρώδη ήταν 0 το φάουλ μου, που μου κόστισε την απώλεια 3 guppies, 1 αρλεκίνου κ 1 glowlight, ήταν τα νιτρικά μου. Δεν έκανα μετρήσεις νιτρικών με αποτέλεσμα να φτάσουν μεταξύ 20 κ 40 ( από 1 μέτρηση που έκανε στο νερό μου φίλος συν - χομπίστας )..

Με την πρώτη εμφάνιση των ξεφτισμένων πτερυγίων ξεκίνησα με αλάτι κ συνέχισα με Bactopur θεωρώντας ότι ήταν fin rot, το οποίο κ δεν έκανε τίποτα, όπως κ σκευάσματα που χρησιμοποίησα για μύκητες μέσα στο αρχικό ενυδρείο. Τα νιτρικά τα κατέβασα με αλλαγές νερού κ από τότε άλλαξα επίσης φίλτρο ( από Dophin 800 σε Fluval 106). Στην καραντίνα όπου κ βρίσκονται ακόμη δοκίμασα το Augmentin (μετά από κουβέντα με συν-χομπιστρια από το k πιστεύοντας ότι ήταν columnarisόπου κ με αυτό δεν είδα κάποια αλλαγή. Το ενυδρείο σήκωσε κ αμμωνία που με την βοήθεια μπολιού από άλλο ενυδρείο ξεπεράστηκε άμεσα.

Τα ψάρια ακόμα δεν έχουν ξαναβγάλει τα πτερύγια τους κ τα σημάδια στο στόμα των 3 δεν έχουν φύγει. Κατά τα άλλα κινούνται κανονικά, τρώνε κανονικά..

Μιλώντας με 2 παιδιά από 2 γνωστά πετ σοπ, που πιστεύω ότι έχουν αρκετές γνώσεις κ σέβομαι την γνώμη τους, κατέληξα ότι αν ήταν κ ήταν αρρώστα θα έπρεπε μετά από τόσο καιρό να είχαν πεθάνει..

Εχτές το βράδυ ο 1 από τους 3 με το πρησμένο στόμα πέθανε.

Βασικά είμαι απελπισμένος μη ξέροντας το τι έχουν κ νιώθω πολύ άσχημα κ για το λάθος μου στο να μην μετράω ολοκληρωμένα, κ με όλα τα φάρμακα που τους έχω ρίξει κ που βρίσκονται τόσο καιρό σε καραντίνα, χωρίς φυτά κ χαλίκι..

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ την γνώμη σας κ οποιαδήποτε βοήθεια ..

Ευχαριστώ Πολύ

ps: Προσπαθώ να ανεβάσω κάποιο βίντεο αλλά κάτι κάνω λάθος ( ΜPEG)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01969 seconds with 11 queries