Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 15-03-15, 19:59
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Επανέρχομαι με ένα μικρό update.
Ως αναφορά τους κατοίκους μπήκαν κάποια στιγμή επιπλέον 10 cherry barbs, και τρία honey gourami.
Δυστυχώς όμως μετά από κάποιο διάστημα και αρκετό ζευγάρωμα μας άφησε αναπάντεχα το αρσενικό gourami. Πράγμα που μάλλον το χάρηκαν οι υπόλοιποι κάτοικοι (κυρίως τα δύο θηλυκά gourami) γιατί έπεφτε πολύ κυνήγι. Λίγες μέρες μετά την είσοδο τους στο ενυδρείο το ένα θηλυκό "έχασε" τελείως την ουρά του (η οποία ξανά βγήκε σιγά σιγά)...
Αλλά και τα barbs δεν πήγαν πίσω. Κατευθείαν το κάθε αρσενικό έπιασε από μια φυτεμένη γωνία και τα ζευγαρώματα και ο ανταγωνισμός μεταξύ των αρσενικών είναι συνεχής.
Αυτή τη στιγμή έχουν μείνει τα 10 barbs, τα δύο gourami αρκετά σαλιγκάρια Ramshorn & Turbeculata και η χήρα.
Πριν αναφέρω τα φυτά, να πω ότι άρχισα να ρίχνω περίπου 1 ml/ ημέρα EasyCarbo και άλλο τόσο το Easy Life ProFito.
Από φυτά τώρα προστέθηκαν κάποια κλαδέματα Hygrophila polysperma τέσσερα κομμάτια pistia stratiotes και από αγορά vallisneria spiralis και Hydrocotyle Leucocephala.
To polysperma δεν είχε ως τώρα την ανάπτυξη που περίμενα ενώ η vallisneria επίσης δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα ιδιαίτερα (ίσως να μην είχα φυτέψει και εγώ σωστά στην αρχή την vallisneria - ήταν μάλλον λίγο πιο βαθιά από ότι έπρεπε- πράγμα που διόρθωσα αργότερα) και ως αναφορά την Leucocephala ως τώρα έχω παταγώδη αποτυχία.
Από όλο το γλαστράκι έχουν μείνει μόνο κάτι λίγα φύλλα που και αυτά δεν είμαι σίγουρος αν έχουν "πιάσει".
Ως αναφορά την pistia δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Τα μεγάλα φυτά διαλύθηκαν (πέρασα και μια περίοδο χωρίς καπάκι και πριν αρχίσω να ρίχνω τα "ζουμιά") και έχω γεμίσει αρκετά με κάποια φυτά που είναι αρκετά μικρά σε μέγεθος (φαντάζομαι ότι δεν είναι μεγάλη φακή που που είχα ρίξει πριν από αρκετό καιρό και αναπτύχθηκε τώρα).
Αυτό που πάντως αναπτύσσεται πάρα πολύ γρήγορα είναι η sessiliflora.
Τέλος τη engeria σκέπτομαι κάποια στιγμή να την βγάλω τώρα που έχει ανέβει η φυτομάζα (έχει κάνει ως τώρα σπουδαία δουλειά με τα νιτρικά και ως τώρα δεν έχω δει καθόλου άλγη)
Την συμβουλή σας θα ήθελα τώρα ως αναφορά τα φυτά και πιο συγκεκριμένα την Leucocephala που ήθελα να αναπτύξω δεξιά μπροστά από το φίλτρο.
Αν δεν τα καταφέρω πιθανόν να την ξηλώσω αλλά τι να βάλω εκεί; Τώρα που μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα με τα φυτά επιφανείας τί άλλο εύκολο θα προτείνατε για την συγκεκριμένη γωνία; (στην ανάγκη σκέπτομαι και την sessiliflora αν και δεν θα το ήθελα).
Το polysperma επίσης θέλει τίποτα άλλο για να πάρει τα πάνω του;
Ενα από τα λάθη που νομίζω οτι έχω κάνει είναι οτι έχω μάλλον μεγάλη ποσότητα υποστρώματος, αλλά είναι κάτι που δεν μπορώ προς το παρόν να αλλάξω.
Παραθέτω φωτός (με την μία ή τις δύο λάμπες αναμμένες) και κάθε σχόλιο και συμβουλή ευπρόσδεκτα.
Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02382.JPG
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  121,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02384.JPG
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  103,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02394.JPG
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  120,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02379 seconds with 12 queries