Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 01-03-14, 18:04
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παιδιά χρειάζομαι άμεσα τις συμβουλές και τη βοήθειά σας!!

Έχω μια υποψία ότι τελικά εντόπισα τον λόγο που δεν αυξάνεται ο αριθμός των γαρίδων μου!...

Πριν λίγες ώρες, με αφορμή την προσαρμογή σε μια γαρίδα bamboo για να μπει στο ενυδρείο, διαπίστωσα με τον μεγανθυντικό φακό κάτι μικροσκοπικά σαν σκουληκάκια πάνω στα μπροστινά τζάμια...
Μετά από αναζήτηση σε αυτό το άρθρο διαπίστωσα ότι είναι microworms (μέτρησα περίπου 5-6)..
Δεν ανησύχησα ιδιαίτερα μέχρι που κοιτάζοντας ακόμα πιο προσεκτικά στο τζάμι ανακάλυψα μετά μεγάλης μου έκπληξης ότι είχα και ύδρες (ύδρα / hydra) !!!!
Διαπίστωσα μετά από διάβασμα ότι ευθύνονται για θανάτους γόνου γαρίδων! ...Και μετά από μια αναζήτηση εδώ βρήκα αυτό το θέμα του Σάββα...

- Αν κατάλαβα σωστά από το πινακάκι εδώ, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το 25% (ή αλλιώς το 1/4 του χαπιού) σε 3 ημερήσιες δόσεις ?
- Το χάπι από που το προμηθεύομαι, από φαρμακείο ή κτηνιατρείο ??


Υ.Γ. καθώς σκεπτόμουν διάφορα σχετικά με το θέμα μου αυτό, θυμήθηκα ότι το παλικάρι που μου έδωσε κλαδέματα μου είχε πει ότι το χαλίκι του με ανακατεμμένο υπόστρωμα που είχε στο ενυδρείο του από το οποίο μου έδωσε τα κλαδέματα, του το είχε δώσει ο Αλέξανδρος (Raven) και είχαν εμφανιστεί από ύδρες και διάφορα σκουληκάκια μέχρι ramshorn και λαθρεπιβάτες(!!)
Αν συνυπολογίζω ότι το ίδιο παλικάρι είχε στα ενυδρεία του τριχοειδή άλγη και cladophora, τότε μάλλον διαπίστωσα ότι την έχω "πατήσει" άσχημα....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01617 seconds with 11 queries