Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-02-14, 17:10
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Προφανώς κατάλαβες φίλε Σπύρο ποιες γαρίδες μου ψοφήσανε, και ειλικρινά μου έκανε πάααααρα πολύ μεγάλη εντύπωση γνωρίζοντας το "βιογραφικό" τους και το πόσο καλοαναθρεμένες είναι (παρεμφερές πρόγραμμα διατροφής εφαρμόζω κι εγώ)... Φυσικά και εννοείται ότι οι υπόλοιπες της σειράς τους βόσκουν και κάνουν βόλτες ορεξάτες ενας λόγος παραπάνω που με παραξένεψαν οι 4 θάνατοι, και ειδικότερα το ότι καθεμιά ψόφησε μέσα σε διαφορετική συνεχόμενη μέρα... και εννοείται ότι πριν με αποχαιρετήσουν είχαν ζήσει 2 μήνες το λιγότερο στο δικό μου ενυδρείο.

Από κοντά στη συνάντηση που σου είχα πει ότι έβλεπα φυσαλίδες να αναδύονται από παντού στο ενυδρείο τελικά δεν ήταν αναερόβιες περιοχές όπως φοβόμουνα αλλά pearling από τα φυτά!! xaxaxa

Να σας εξηγήσω πιο σωστά 3 σημαντικά πράγματα:
- Περίπου 40-50 γαρίδες μόνο είχαν μπει στο ενυδρείο!
- Γόνο βλέπω, αλλά όχι τον αριθμό που περίμενα! (υποτείθεται ότι οι red cherry είναι οι πιο εύκολες τους είδους! τι θα γίνεται δηλαδή με τα πιο απαιτητικά είδη?)
- Το ενυδρείο είναι αρκετά πυκνοφυτεμένο, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι δεν προλαβαίνουν να κυκλοφορήσουν και για πολύ διάφορα θρεπτικά και "τοξίνες" στη στήλη του νερού, σας λέω τα ρουφάνε όλα ούτε νιτρικά αφήνουν παρόλο που έχω γενναιοδωρία στο τάϊσμα...
Ξέρω ότι δε μπορώ να περιμένω να κοκκινήσει ξαφνικά μια έκταση 125 λίτρων μόνο από αυτές αλλά όλος ο γόνος που βρίσκεται? κάθε 10-15 μέρες τις βλέπω γκαστρωμένες λέτε να κρύβονται μέσα σε τέτοια φυτομάζα αλλά συνέχεια να κρύβονται? Στο ενυδρείο πέρα από red cherry είχα προσθέσει και καμια 10αριά amano.. κι αυτές άφαντες είναι! Μήπως λέτε να φταίει ένα ξυλλαράκι κανέλλα Κεϋλάνης που έχω βάλει εδώ και κάμποσο καιρό στο ενυδρείο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 12:04
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries