Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 11-09-13, 12:18
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirstam2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Το καπακι του Rio εχει υποδοχες για τα λαστιχα του φιλτρου και οτι αλλο χρειαστει ,η πρεπει να ανοιχθουν τρυπες,κλπ?
Η αποσταση που θα ειναι γυρω στο 1,2-1,5μ καλυπτεται μανομετρικα απο το συγκεκριμενο φιλτρο?(Το φιλτρο θα μπει κατω απο το ενυδρειο σε ειδικη θεση του επιπλου.)
Χρειαζεται να προσθεσω "υλικα" στο φιλτρο και τι,ή ερχεται κομπλε ετοιμο για χρηση στο ενυδρειο?
Έχει εγκοπές πίσω, αλλά εάν χρειαστεί μπορείς να τις μεγαλώσεις. Το όριο που δίνει η εταιρεία είναι 1,4m πάτωμα-επιφάνεια νερού. Γενικά είσαι καλυμμένος, το πολύ πολύ να το σηκώσεις λίγο, κάτι που ούτως ή άλλως είναι καλύτερο (όσο μικρότερο το μανομετρικό ύψος τόσο το καλύτερο). Έχει δικά του υλικά μέσα, αλλά για μένα καλύτερα να αντικαταστήσεις τα δικά του μακαρόνια ή τουλάχιστον να συμπληρώσεις στις θέσεις του άνθρακα Siporax ή για πιο φθηνά ελαφρόπετρα από το Praktiker.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirstam2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
2.Αν καταλαβα καλα μου λες οτι για το στρωσιμο αρκει να βαλω το ψαρακι μου στο ενυδρειο μονο του για ενα μηνα και μετα να παω για συγκατοικους σιγα σιγα,χωρις απαραιτητα να προσθεσω μπολι κλπ.(θα με βολευε να μην τρεχω και για μπολι στην Αθηνα ).Τα φυτα,πετρες,ξυλα θα μπουν απο την πρωτη μερα στησιματος???Δεν επηρεαζουν τον κυκλο αμμωνιας?
Για το στρωσιμο ,να στυψω μεσα στο ενυδρειο,το σφουγγαρακι που εχω απο το υπαρχον φιλτρο,ή δεν βοηθαει?
Αυτό που σου λέει είναι ότι αν έχεις πολλά λίτρα και ένα μικρό ψαράκι και ταΐζεις πολύ λίγο, με τις συχνές αλλαγές θα κρατάς την αμμωνία σε πολύ χαμηλά επίπεδα και θα στρωθεί πολύ αθόρυβα το φίλτρο σου. Εγώ δε σου το προτείνω, βέβαια, αλλά γίνεται. Αφού έχεις ήδη όμως φιλτράκι το στίβεις μέσα στο καινούργιο σου φίλτρο και βάζεις και όλα του τα υλικά, έστω στην αρχή, και έχεις μπολιάσει. Δε χρειάζεται να ψάχνεις κάποιον άλλο να σου δώσει μπόλι! Υποψιάζομαι ότι μόνο σφουγγάρι έχει αυτό ε; Δεν το έχεις πλύνει ποτέ σε νερό βρύσης να το σκοτώσεις όλα;!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirstam2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
3.Μεχρι τωρα ταιζω μονο ετοιμη τροφη flakes συγκεκριμενης μαρκας.Θα χρειαστει να του αλλαξω διατροφικες συνηθειες ή ειμαι οκ και με αυτες??
Αυτα!!!!
Ποια τροφή δίνεις; Γενικά καλό είναι να υπάρχει ποικιλία, αν δεν το ψάξεις καλύτερο είναι να παραμείνεις στις τροφές που είναι σχεδιασμένες για χρυσόψαρα και σιγά σιγά θα δεις τι συνδυασμούς θα κάνεις και θα δίνεις και φρέσκο μαρουλάκι κλπ. Σιγά σιγά όμως θα τα βρεις αυτά!


Τα ψεύτικα διακκοσμητικά ευτυχώς που σε προλάβαμε να τα αποφύγεις!

Δες εδώ δυο αγαπημένα χρυσοψαράδικα (το ότι είναι του ίδιου ανθρώπου είναι εντελώς τυχαίο!). Ελπίζω να μην πέσεις σε κανίβαλους και σου λιανίσουν τα φυτά, αν και υπάρχουν κάποια φυτά που είναι λιγότερο πιθανό να τα πειράξουν, ειδικά αν τους δίνεις κι εσύ σπιρουλίνα και λαχανικά.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62962
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29382
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01823 seconds with 11 queries