Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 11-09-13, 09:27
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Αποριες τελευταιας στιγμης -καλυτερα να μου τις λυσει το φορουμ,κι ας σας ζαλιζω,παρα ο πετ-σοπας

DELTA κατεληξα για αγορα Rio 240 (ειναι πιο ομορφο απο το hagen και ταιριαζει με το επιπλο πανω στο οποιο θα μπει, -μην ξεχναμε θα ειναι η ατραξιον μου στο σαλονι-,τα παρελκομενα του,αχρειαστα να ναι αποτελουν μια καλη λυση εκτακτου αναγκης!).
Κατεληξα επισης για αγορα Fluval 406 εξωτερικου -τα pro της Eheim ειναι ακριβα για εκκινηση.
1.Το καπακι του Rio εχει υποδοχες για τα λαστιχα του φιλτρου και οτι αλλο χρειαστει ,η πρεπει να ανοιχθουν τρυπες,κλπ?
Η αποσταση που θα ειναι γυρω στο 1,2-1,5μ καλυπτεται μανομετρικα απο το συγκεκριμενο φιλτρο?(Το φιλτρο θα μπει κατω απο το ενυδρειο σε ειδικη θεση του επιπλου.)
Χρειαζεται να προσθεσω "υλικα" στο φιλτρο και τι,ή ερχεται κομπλε ετοιμο για χρηση στο ενυδρειο?
2.Αν καταλαβα καλα μου λες οτι για το στρωσιμο αρκει να βαλω το ψαρακι μου στο ενυδρειο μονο του για ενα μηνα και μετα να παω για συγκατοικους σιγα σιγα,χωρις απαραιτητα να προσθεσω μπολι κλπ.(θα με βολευε να μην τρεχω και για μπολι στην Αθηνα ).Τα φυτα,πετρες,ξυλα θα μπουν απο την πρωτη μερα στησιματος???Δεν επηρεαζουν τον κυκλο αμμωνιας?
Για το στρωσιμο ,να στυψω μεσα στο ενυδρειο,το σφουγγαρακι που εχω απο το υπαρχον φιλτρο,ή δεν βοηθαει?
3.Μεχρι τωρα ταιζω μονο ετοιμη τροφη flakes συγκεκριμενης μαρκας.Θα χρειαστει να του αλλαξω διατροφικες συνηθειες ή ειμαι οκ και με αυτες??
Αυτα!!!!
Ξερω οτι φαινομαι λιγο αγχωμενος ,αλλα ειναι οτι με το φορουμ καταλαβα οτι η δικη μας διασκεδαση-ευχαριστηση,προϋποθετει και την ευχαριστη ζωη των ενοικων μας -τις αναγκες τους δεν τις γνωριζα πριν συστηθω με το G.A.B- και σ αυτο ειμαι αποφασισμενος να επενδυσω.
Πλακα πλακα δεν με βλεπω κατω απο 600e-700e για το ξεκινημα .
Προτιμω ομως να τα διαθεσω τωρα για καινουριο εξοπλισμο-ζωντανο ντεκορ και να μπω στην ρουτινα της συντηρησης του,παρα να τρεχω για επιδιορθωσεις αργοτερα -το λεω οντας μηχανικος .
Και να σκεφτειτε οτι μερος απο αυτα τα λεφτα τα προοριζα για πλαστικα πειρατικα καραβακια με φυσαλιδες,πλαστικα φυτα,σεντουκια,αμφορεις και σκελετους!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
Και επ'ευκαιριας,ευχαριστω και ολους τους υπολοιπους συμφορουμιτες ,για το καλοσωρισμα!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,18247 seconds with 11 queries