Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 09-03-14, 20:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλοι μου,αφού πέρασαν 4 ώρες από την στιγμή που έριξα στο 550άρι Prime σκέφτηκα να κάνω μια μέτρηση μήπως κι άλλαξε κάτι.Η μέτρηση λοιπόν με την ΑΡΙ έδειξε:

Ημερ/νια Μέτρησης:
9/3/2014
Θερμοκρασία: 26,3 C
Ph: 8,1
NO2: 0
NO3: 40
NH3/NH4: 0
Gh:
15
Kh: 7
PO4: 0,5

Επειδή μου φάνηκε περίεργο το αμετακίνητο 40άρι κοίταξα τις ημερομηνίες λήξεως σε όλα τα τεστ και ανακάλυψα ότι τα τεστ για PO4,Gh & Kh δεν έχουν ημερομηνία λήξης ούτε στο μπουκαλάκι ούτε στο κουτί.Είπα να κάνω και μια φορά με stick της JBL κι έδειξαν:


Ph: 8
NO2: 0
NO3: 15
Gh:7
Kh: 15
Cl2: 0

Δηλαδή εκτός από το 40άρι που έγινε 15άρι κι ευχάριστο είναι δείχνει ανάποδα τις τιμές στις Gh & Kh ενώ δεν μπέρδεξα καμιά φορά τα μπουκαλάκια ούτε μπερδεύτηκα στην ανάγνωση του stick.
Κάθε παρατήρηση ή υπόδειξη καλοδεχούμενη είναι καθώς και κάθε φίλος που θέλει να έρθει να πιούμε το καφεδάκι μας και να διαπυστώσει τι γίνεται.
Πέτρο κάνε μια δοκιμή σε παρακαλώ και πες μας, πάρε 1 ποτήρι νερό απο το ενυδρείο και βάλτο σε ένα κουβαδάκι, το ίδιο ποτήρι γέμισέ το από τη βρύση με την ίδια ποσότητα που έβαλες από το ενυδρείο και βάλτο και αυτό στο κουβαδάκι, ανακάτεψε καλά και κάνε μέτρηση ΝΟ3 με τo test API και πες μας
-------------------------
Ωπα, τώρα κάτι είδα , με ποια κάρτα συγκρίνεις τα τεστ με αυτή που λέει FRESHWATER NITRATE ή με αυτή που λέει SALTWATER NITRATE, γιατί το 40 του saltwater μοιάζει λίγο με το 20 του freshwater, μήπως κοιτάς λάθος κάρτες ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 09-03-14 στις 20:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries