Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 29-05-10, 03:00
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
drbig συμφωνο με πολλα απο αυτα που λες και σεβομαι οτι ο αλλος εχει δωσει λευτα και εγω σαν εσενα ξεκινισα και πιστεψεμε ζοριστηκα παρα πολυ για να τα δωσο και να φτιαξω το ενυδρειο μου ειμαι 25 χρονον και δουλευω οικοδομη και ειχα 2 δανεια και πλυρωνα και οτι περισευαι το εκανα ενυδρειο ουτε βολτες ουτε τσαρκες ουτε καινουρια ρουχα ουτε τιποτα μεσα και ενυδρειο και επιδει το ποναω το χομπι καθομαι εδω και γραφω γραφω στον καθε εναν που δεν τον ξερω ουτε εχω και κατι να χωρισω η να κερδισω

και επιδει εγω ειμαι η αφορμη του θεματος σου απανταω

...
.
Επειδή είναι ήδη 3:30 το πρώι θα απαντήσω μόνο στον harris samos, Πανο αύριο εσυ!

Χαρη εσυ οπως λες μπορείς να είσαι η αφορμή (κατα την δικιά σου άποψη) αλλά σαφέστατα δεν είσαι η αιτία που εγραψα όλα αυτα.
Αναρωτιέμαι, μιας και παρακολούθησα τα τελευταία σου αρκετα ποστ, γιατί εδώ που μιλάς εσυ εγω ο Γιαννης (Kingrim-Που θυμάμαι το θέμα του- θα αναφερθώ σε λίγο και σ'΄αυτο), ο ΓΙώργος και 15 άλλοι νοματέοι μιλάμε ομορφα κι ωραία και πάνω απ' ολα λογικα, με επιχειρήματα αλλά και κόσμια, και 2 μέρες πριν έγινε το ελα να δεις με αφορμή τα λίτρα του παλικαριού? Δηλαδή δεν μπορούμε να διαφωνούμε και να το αφήνουμε εκει? Πρέπει να θέλουμε να επιβάλουμε την αποψή μας ο ένας επάνω στον άλλο?

Θυμάμαι τον Γιάννη (Kingrim) αν θυμάμαι καλά που έπεσε το ένα μάτι απο το χρυσόψαρό του (αυτο δεν είναι?) Και ρώτησε γιατι συνέβηκε και νομίζω οτι εν ολίγοις η απάντηση που πήρε ήταν οτι είχε πολλά ψάρια σε λίγα λιτρα...
Μα τον Θεο είναι σοβαρή απάντηση? Δεν σας προκαλεί γέλια σήμερα?

Δεν μπορούμε να μιλάμε όπως θα μιλούσαμε πίνοντας καφέ στην παραλία κοιτάζοντας όμορφα πλάσματα να περνάνε μπροστά μας? Πρέπει να ακονίζουμε τα μαχαίρια μας και να ξεθάβουμε τα τσεκούρια του πολέμου? Γίνομαι υπερβολικός απλα και μόνο για να τονισω αυτό που λέω.

Βλέπω οτι σε αυτά που λέω και είπα στο πρώτο μου ποστ, βρίσω πολλούς ανταποκριτές. Σημαινει οτι συμβαίνει. Αυτό πρέπει να το βελτιώσουμε.

Απο την άλλη βλέπω κάποια άτομα να προσπαθούν να υπερασπίσουν το GAB νομίζοντας οτι δέχεται επίθεση. Οχι. Η αξία του GAB, και εμμέσως των μελών του είναι δεδομένη, και η βοήθεια που παρέχει είναι αμέριστη. Δεν αμφισβητεί νομίζω κανένας αυτό.
Αλλά δεν πρέπει να χρειάζεται να μαντέψω την καλή διάθεση του καθενός πίσω απο τα γραπτά του, που εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται, και εν τελει, δεν μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι αλλάθητοι με ηλικια και κατ επεκταση εμπειρία μικρή για αυτά που πρεσβεύουν.


Ξαναθυμίζω οτι το Θέμα μου ήταν ουσιαστικά τετράπτυχο, με
  • το θέμα του τρόπου έκφρασης
  • το θέμα της προσπαθεις επιβολής των "σωστων" στους άλλους
  • το θέμα του σεβασμου στον κόπο αλλά και τα χρήματα του άλλου
  • το θέμα του πόσο το "σωστο" είναι όντως με τα στανταρ της φύσης και όχι ανθρώπινα
Να θυμίσω οτι οι μεγαλύτερες σφαγές γίνανε πάνω σε δόγματα.
Σας παραθέτω την ετοιμολογία της όπως ορίζεται σε Φιλοσοφικό επίπεδο και όπως την χρησιμοποιούμε τώρα:

Δόγμα στη Φιλοσοφία
είναι η άποψη η οποία, για αυτόν που την ασπάζεται, δεν επιδέχεται απόδειξη και επομένως, υπό μία έννοια, δεν επιδέχεται και αμφισβήτηση, σε αντιδιαστολή με αυτό που ονομάζουμε αντικειμενική πραγματικότητα.

Αντικείμενο προβληματισμού αποτελεί η ύπαρξη αλλά και η σαφήνεια μίας διαχωριστικής γραμμής μεταξύ δόγματος και αντικειμενικής πραγματικότητας. Παρακαλώ δώστε προσοχή σε αυτό

Για παράδειγμα, θα μπορούσαμε να αναρωτηθούμε, αν και κατά πόσο ένα πεδίο όπως η αστρονομία, η οποία μπορεί να ειπωθεί ότι αποτελείται από αντικειμενικές πραγματικότητες, στα πλαίσια των επιστημών, εμπεριέχει δόγμα ή, κατ' αναλογία, αν και κατά πόσο ένα πεδίο όπως η αστρολογία, η οποία μπορεί να ειπωθεί ότι αποτελείται από δόγματα, στα πλαίσια των δοξασιών, εμπεριέχει αντικειμενική πραγματικότητα.

πηγη wiki

Σαφώς και δεν θελω να αρχίσουμε φιλοσοφική συζήτηση περι δογματος. Απλά σαν αναφορα το εθεσα.

Και να ξαναπώ το θέμα δεν είναι οι δίσκοι και τα λίτρα τους. Θα μπορούσαν να είναι οι μανδαρίνοι και ο ζωντανός βραχος πχ.

Η ώρα πλέον είναι 4:00. Τα λέμε πάλι σε μερικές ώρες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03711 seconds with 11 queries