Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 29-05-10, 02:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παρακολουθω 2 μερες τωρα την "θυελλα" δυσαρεσκειας και τον λιθοβολισμο εναντιον της συντονιστικης ομαδας και του GAB γενικοτερα απο μερικα ατομα που βγαζουν το παραπονο/απωθημενο τους επειδη καποτε και καποια στιγμη καποιος τους αντιμετωπισε αποτομα ή επειδη ο ταδε Mod τους εσβησε καποιο post τους.
Μερικες φορες διαβαζοντας καποιους ανθρωπους αναρωτιεμαι ειλικρινα αν πισω απο το πληκτρολογιο βρισκεται οντως ενηλικας ή καποιο πιτσιρικι 11 χρονων.

Ως συντονιστης, με δυσαρεστει μερικες φορες αν ενα μελος (ασχετα απο τον βαθμο εμπειριας του) απαντησει δογματικα, απολυτα ακομα και αποτομα σε φλεγοντα θεματα οπως λιτρα,ιχθυοφορτιση κλπ
Απο την στιγμη ομως που δεν παραβαινει καποιον απο τους κανονες του forum και η γραφη του ειναι κοσμια, οφειλω να σεβαστω την γνωμη του και δεν μου επιτρεπεται σε καμια περιπτωση να επεμβω.
Μην ζητατε λοιπον χαδακια και παρηγορια απο τους συντονιστες οταν καποιος σας "την πεφτει" ολιγον ακομψα. Αν κρινουν οτι καποιος ξεφευγει τοτε να ειστε σιγουροι οτι θα επεμβουν.
Αντιθετως υποστηριξτε με επιχειρηματα την θεση σας αν την θεωρειτε σωστη, ακουστε με προσοχη αυτα που σας ειπωθηκαν και προχωρηστε σε εναν πολιτισμενο διαλογο. Ισως ετσι μαθετε και κατι παραπανω απο τους εμπειροτερους και αναθεωρησετε τις αποψεις σας.Αν οχι, ειναι δικαιωμα σας να εμμεινετε στην θεση σας και να πληρωσετε αργοτερα το πιθανο κοστος των επιλογων σας.
Θα ηταν το ιδανικο να υπηρχε παντου μονο ευγενεια και κατανοηση αλλα δυστυχως ειναι ενα φορουμ/ καθρεφτης της κοινωνιας και στον αληθινο κοσμο τα πραγματα ειναι διαφορετικα.


Μεσα σε μια μικρη κοινωνια οπως ενα forum κινουνται διαφορετικοι ανθρωποι, που εκφραζονται με διαφορετικο τροπο. Ο ενας ειναι ευγενικος και χαμηλων τονων...ο αλλος μπορει να ειναι καλοπροαιρετος αλλα να εκφραζεται τσεκουρατα, χωρις φατσουλες και φιοριτουρες. Οι σκαρτοι, εκδηλωνονται συντομα και παιρνουν την αγουσα ( η πορτα ειναι πισω δεξια). Καθε καρυδιας καρυδι δηλαδη..

Επισης παρατηρω οτι καποιοι δυσαρεστουνται γιατι νοιωθουν λιγο στην "απ εξω". Δεν πολυσυμμετεχουν και κολλανε γιατι βλεπουν οτι υπαρχουν ηδη σχηματισμενες παρεες. Το βρισκω απολυτα φυσικο. Το ιδιο ενοιωθα κι εγω οταν πρωτομπηκα στο gab. Αποφασισα ομως να κανω κατι γι αυτο... εστειλα μηνυματα, εκανα νεους φιλους και συμμετειχα διακριτκα και ομορφα μεχρι που δημιουργησα ακομα και αληθινες φιλιες εδω μεσα. Θα μπορουσα φυσικα να εμενα στην γωνια μου και απλως να παρακολουθουσα αλλα δεν ειναι του τυπου μου και θα ειχα χασει και πολλα θετικα πραγματα. Τα αρνητικα τα προσπερνουσα και στεκομουν μονο στα καλα που λαμβανα καθημερινα σχεδον.

Εχω παρατηρησει οτι η πλειοψηφια αυτων που δεν αντεχουν την κριτικη, ειναι ευθικτοι ή ευεξαπτοι,εγκαταλειπουν το φορουμ και πανε σε γειτονικα οπου και εκει τελικα αργα ή γρηγορα παρεξηγουνται...Οποτε ας αναρωτηθουν αν... "στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζω;". Σε καθε περιπτωση οι ιδιοι ειναι αυτοι που χανουν και οχι τα φορα.

Η τελικη μου παρατηρηση , ειναι οτι η γενικη εικονα ενος φορουμ προς τα εξω, δεν δημιουργειται μονο απο τους 5,10-15 συντονιστες/διαχειριστες ( οι οποιοι κατα την γνωμη μου ειναι ολοι ευγενεστατοι και καλοι χειριστες του γραπτου λογου), αλλα και απο τα ιδια τα μελη. Ο τροπος που απαντατε στον αρχαριο, αντιγραφεται και αποτυπωνεται ως νορμα συμπεριφορας και στο τελος υιοθετειται και απο αλλους. Ο ιδιος αρχαριος που δυσαρεστηθηκε οταν τον κραξανε, ειναι αυτος που θα κραξει πιο πολυ οταν θεωρησει εαυτον εμπειρο , και θα εξαντλησει ολη του την αυστηροτητα στην καμπουρα του επομενου αρχαριου.

Αν θελετε λοιπον κατι να αλλαξει, ξεκινηστε απο τον ιδιο σας τον εαυτο και την επομενη φορα που θα τυχει να συμβουλεψετε κατι σε καποιο νεο μελος που ζηταει την γνωμη σας, προσπαθηστε να δειτε το πραγμα λιγο και απο την δικη του σκοπια και οχι μονο απο την δικη σας. Ισως ετσι απαντησετε με λιγο περισσοτερη κατανοηση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01829 seconds with 11 queries