Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 16-01-18, 10:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά .

Kαλημέρα Τάκη ναι υπάρχει υπόγειο απο κάτω στο οποιο μένει η μητέρα μου . Τι εννοεις να συνδεθει με την αποχετευση ο σωληνας του ενυδρειου? και εαν δεν περναει πισω απο το ενυδρειο η αποχετευση ? Ή μηπως θα μπορουσαν να φευγουν τα νερα στον κηπο ελευθερα . Ναι μαζευω το νερο σε λεκανες και το καλοκαιρι ποτιζω με ενυδρειακο νερο + βροχινο 50-50 . Το θέμα ειναι δεν εχω ιδεά πως μπορει να γίνει κάτι τέτοιο και εαν θα είναι πρακτικό Ο σωλήνας που θα τραβάει το νερό να φεύγει στην αποχέτευση και ο σωλήνας που θα φέρνει καθαρό νερό στο ενυδρείο να συνδεθεί με την κανονική παροχή νερού , μήπως μπλέκούμε λίγο έτσι φοβάμαι ... Επίσης θα φτάσει ένα φίλτρο άμα κάνουμε τρύπα στον τοίχο ή θα κάνουμε καμιά 3-4 τρυπούλες μέχρι να πέσει ο τοίχος . Επειδη ειμαι των ασφαλων λύσεων σκεφτομαι για εξωτερικα φιλτρα περισσοτερο να σας πω την αλήθεια . Αλλα δεν ξέρω με το κόστος μπορώ να διαθέσω λεφτά εάν είναι εύκολα στη χρήση και κάνουν δουλειά αλλά απο την άλλη σκέφτομαι και αυτό εδώ που είδα ότι ειναι καλό και φτηνο ( SunSun HW-704B ) αφενός φθηνότερη λύση ή για ( Fluval FX6 ) αφενός ακριβή λύση αλλά καλή .
Τι γνώμες έχετε ?

DEXFISH μπορώ να διαθέσω μέχρι ένα λογικό ποσό 500-700 ευρώ περίπου .
-------------------------
Επίσης άσεχτο αλλά με υπόστρωμα από ελαφρόπετρα ή τουλάχιστον σε ένα σημείο και ένα δυνατό wave maker δεν θα μπορούσα χωρις επιπλέον βιολογική φίλτρανση να είμαι καλυμμένη από άποψη βιολογιάς ? Και να βάλω μετά 2-3 κρεμμαστα για μηχανικη ? Ή 1 εξωτερικο για μηχανική μόνο ? ή βλακεία είπα ? Σκέφτηκα απλώς ότι εαν υπάρχει ροή μέσα στο ενυδρείο όχι απαραίτητα δυνατή και πολύ επιφάνεια βιολογιάς ( ελαφρόπετρα ) ίσως να γλυτώσω όλο αυτό το μπέρδεμα . Επίσης για να σας πω από τώρα στα 840 λίτρα θα μπεί 1 subunkin για αρχη με μπόλι φυσικά και αργότερα άλλο ένα όταν βρω αυτό που ψάχνω όμως !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 16-01-18 στις 10:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 11 queries