Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 08-04-18, 20:14
kurios_kavouris Ο χρήστης kurios_kavouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το φίλτρο έχει σαν προφίλτρο τα 2 πλαϊνά σφουγγαράκια στον επάνω κάδο που υστερούν κατά τη γνώμη μου σε μηχανική φίλτρανση.
Εγώ στον κάτω κάδο και κάτω από το βιολογικό υλικό είχα βάλει ένα στρώμα πολυεστερική βάτα (ή αλλιώς ενυδρειακό βαμβάκι ή filter wool. Προσοχή, ο υαλοβάμβακας είναι άλλο υλικό και ακατάλληλο). Έτσι προστατεύεται και το βιολογικό υλικό από γρήγορο μπούκωμα.
Επειδή όμως είναι μπελάς κάθε φορά που θα ανοίγεις το φίλτρο και πρέπει να την αλλάξεις, μια εναλλακτική για να μην περνάνε τα μικροσωματίδια στο ενυδρείο είναι να να αντικαταστήσεις το ένα από τα 2 σφουγγαράκια που έχει στο κέντρο του επάνω κάδου με ένα στρώμα βάτα
(πχ https://metrometro.gr/product/%CE%B2...0%CE%BB%CE%AE/ )
filter wool εννοουσα, το υαλοβαμβακας το χρησιμοποιω σαν λεξη απο τα 13 μου που το πωλουσαν τοτε στα ψαραδικα :P
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το φίλτρο έχει σαν προφίλτρο τα 2 πλαϊνά σφουγγαράκια στον επάνω κάδο που υστερούν κατά τη γνώμη μου σε μηχανική φίλτρανση.
Εγώ στον κάτω κάδο και κάτω από το βιολογικό υλικό είχα βάλει ένα στρώμα πολυεστερική βάτα (ή αλλιώς ενυδρειακό βαμβάκι ή filter wool. Προσοχή, ο υαλοβάμβακας είναι άλλο υλικό και ακατάλληλο). Έτσι προστατεύεται και το βιολογικό υλικό από γρήγορο μπούκωμα.
Επειδή όμως είναι μπελάς κάθε φορά που θα ανοίγεις το φίλτρο και πρέπει να την αλλάξεις, μια εναλλακτική για να μην περνάνε τα μικροσωματίδια στο ενυδρείο είναι να να αντικαταστήσεις το ένα από τα 2 σφουγγαράκια που έχει στο κέντρο του επάνω κάδου με ένα στρώμα βάτα
(πχ https://metrometro.gr/product/%CE%B2...0%CE%BB%CE%AE/ )
Το εκανα ετσι σημερα.. Χρησιμοποιησα το ενα απο τα δυο μπλε και μετα εβαλα filter wool οσο πηγαινε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kurios_kavouris : 08-04-18 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01487 seconds with 11 queries