Θέμα: TDS meter
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 21-05-12, 23:23
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Τι να πω.. έχω 5-6 χρόνια σε αυτό το σπίτι και από την πρώτη στιγμή ένιωθα κάπως το νερό.. από τότε πίνω εμφιαλωμένο.. βέβαια πίνω και γύρω στα 3 λίτρα τουλάχιστον την ημέρα.. αν χρώμιο θα είχα ψοφήσει τώρα με τόσο μεγάλη δόση

τώρα αυτό με τα πρόφιλτρα.. γενικά δεν είμαι καλώς στις σημειώσεις και φοβάμαι πως ή θα τα ξεπεράσω τα λίτρα για να τα αλλάξω, ή θα τα αλλάξω πολύ νωρίς.. εξάλλου δε βγάζω 35 λίτρα στανταρ την εβδομάδα.. πχ σήμερα έβγαλα μισό λίτρο παραπάνω για τον καθαρισμό του tds meter..
και δε τα γράφω και πουθενά έως τώρα..

μου φαίνεται θα μετρήσω 35 λίτρα / βδομάδα καθαρό.. πρέπει να δω και τι αναλογία βγάζει καθαρό βρώμικο ώστε να τα αλλάξω πάνω στην ώρα..

προς το παρών έχω γκάπυ για να μπω στο κλίμα γιατί είμαι και νέος στα ενυδρεία.. (το γυάλινο κουτί 10 λίτρων με 2 χρυσόψαρα και χωρίς φίλτρο δε το λες και ενυδρείο..)

αλλά θέλω να το κατεβάσω το ph γύρω στο 6.8-7 για να βάλω cory και νεον και να πάρουν και τα φυτά μου λίγο τα πάνω τους..

σχετικά με το ποσοστό της α.ο στην αλλαγή τα είπαμε στο άλλο θέμα.. σχετικά με το πρόγραμμα που μου πρότεινες.. 17% βρύσης 83% α.ο κάθε βδομάδα στα 35 λίτρα αλλαγής.. μέχρι να πέσει ικανοποιητικά το KH..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries