Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-08-11, 15:05
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

τώρα πιυανότατα να πείς ΚΑΛΑ ΝΤΟΥΓΑΝΙΟ ΕΙΣΑΙ? αλλά αυτό το ραπιντ πωτ το λένε δεν το κατέχω και το κακό είναι λόγω ηλικίας κοντά σαράντα δεν τα παίρνω τα ιντερνετικά αλλά θα προσπαθήσω αρχικά να βγάλω φωτο ( να δω πως θα τις ανεβασω ) θα βάλω νερακι λίγο ( τα ψαράκια να χουν να πιουν ) καιθα ψαχτώ κανα τηλ Θεσσαλονίκης προκειμένου να βρω άκρη ΑΛΛΑ από αυτά που έχω διαβασει θεωρώ λογικότερο να ξεκινήσω με τις φωτο άλλως κάνω μια τρύπα στο νερό ή μια τρύπα στην τσέπη μου , έτσι προέχουν οι φώτο Ες αύριον τα σπουδαία λοιπόν
-------------------------
Δυστηχώς δεν κατάφερα να μεταφέρω τις φωτο, λοιπόν κάνω περιγραφή όσο γίνεται:
έχει ενα φίλτρο που περνάει το νερό και επιστρέφει πάλι με λάστιχο
ΕΗΕΙΜ
τύπου 2213
pumpe 1213019
volt 230
Hz 50
wat 8
Hmax 1.5
1/h 440
έχει επίσης ίδιας μάρκας φίλτρο εντός με σφουγγάρια ( λίγο βρώμικο )
κολλημένο επίσης στο πίσω μέρος με έναν πλαστικό σωλήνα που καταλήγει σε ένα χωνί και πηγαίνει στο πλαστκό που βρίσκεται από πίσω και το οποίο από την άλλη πλευρά έχει ένα ανοιχτό στόμιο,
έχει έναν θερμοστάτη ο οποίος γράφει ότι είναι μαχ 150λ
έχει 2 βράχους οι οποίοι πλέον έχουν πάρει μια καφέ υπόστρωση κάτι που ισχύει και για τα δύο κοράλια που έχει μέσα.
Κατά τ' άλλα έχει δύο ριγωτά ψάρια ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ και έναν κλόουν, ή άμμος είναι άσπρη αν και σε κάποια σημεία της κάτω από την επιφάνεια της έχει πιάσει ένα καφέ χρώμα κάτι που έχει και σε μερικά σημεία στο τζάμι, έχει δύο λάμπες μία που βγαζει άσπρο χρώμα και μια ένα γαλάζιοτο νερό είναι καθαρό ...
Οι απορίες είναι πολλές ξεκινώ
1) να καθαρίσω τα τζάμια και αν ναι πως?
2) να καθαρίω το εσωτερικό φίλτρο και αν ναι πως?
3) να κάνω κάτι στο εξωτερικό φίλτρο και αν ναι πως ( με το που επιχείρησα να το πειράξω - αφού έβγαλα την πρίζα έτρεξε νερό και άμμεσα το έκλεισα)
4) να βάλω άμεσσα νερό? και αν ναι με πόσο αναλογία άλατος
5) τις λάμπες να τις αφήνω αναμένες?

Ολοκληρώνω την περιγραφή αφού κάνω γνωστά και τα κάτωθι :
α) είναι 60 μήκος, 30 πλάτος και το ύψος που καταλαβάνει το νερό είναι 30 ( όλα εκ ) και έχει περιθώρειο για άλλα 5 εκατοστά μέχρι να φτάσει το λάστιχο
β) το ενυδρείο το έχω στο γραφείο μου άρα Α/Ο κλπ δεν υπάρχει η δυνατότητα δεν έχω πρόβλημα αμαν αμαν να παίρνω και απιονισμενο νερό από lidl αν τέτοιο πρέπει και
γ) πόσο ταϊζω και πόσα ψάρια ( αν παίρνει ) μπορώ ακόμα να βάλω...

Ξέρω σας κούρασα αλλα είναι και ο μαναδικός τρόπος να περιγράψω αυτά που φυσιολογικά οι υπόλοιποι θα το κάνατε με φώτο ελπίζω να εξήγησα
ευχαριστώ για τον χρόνο σας
-------------------------
ακόμα ( όλα ένα ένα σας ζαλίζω) στον εξοπλισμό μου παρέδωσε δύο μπουκαλάκια ένα με πράσινο καπάκι και ένα με γαλάζιο από έξω γράφουν Ν02 Α και Β και μιά μεζούρα 12 ml ένα ακόμα ηλεκτρονικό ΕΗΕΙΜ με 3 επιλογές mode + και set το οποίο έχει και ένα κουτάκι ακόμα που συνδέετε με αυτό έχει δε και 4 βεντούζες από πίσω πιθανότατα κάπου κολλάει ( μάλλον ταΐστρα πρέπει να είναι) ένα πράγμα σαν θερμόμετρο το οποίο γ΄ρφει sera marin seewasse- araometer και το οποίο είναι κάτω κάτω με μαύρες μπιλίτσεσ παραπάνω έχει ένα κόκκινο σαν κερι και στην μύτη του κάποιες ενδείξεις και τέλος ένα μπουκαλάκι Tetra Aqua Safe μπλε υγρό έχει μέσα και γράφει ότι είναι για all tropical coldwater and marine aquaria τελος Αυτά και ελπίζω να εξήγησα στο μέτρο του δυνατού

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lazior : 26-08-11 στις 15:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,44595 seconds with 11 queries